TwitterFacebook

Kładka edukacyjna wzdłuż Wissy powstanie w Szczuczynie

Drewniany trakt zostanie zbudowany w centrum miasta, które przecina malownicza rzeka. – Zacznijmy od tego, że przy jednej z ulic, która prowadzi nad rzekę, zbudujemy parking. Tak, aby każdy zostawił auto z dala od piękna przyrody. Dojdziemy do kładki, która poprowadzi nas 6 razy przez mostki przecinające Wissę. Chcemy też zbudować 10-metrową wieżę na samym środku trasy-tłumaczy burmistrz Szczuczyna Artur Kuczyński. Przy okazji zostanie odtworzony zbiornik, który kiedyś regulował poziom wody.

Ten zbiornik istniał tu przez lata, niestety nie było dbałości o to miejsce i zbiornik zarósł. To był naturalny zbiornik, który powstał w zakolu rzeki. W Tatach 70. był rozbudowany. Ktoś wpadł kiedyś na mało genialny pomysł, żeby rozebrać groblę odcinającą zbiornik od rzeki. I naturalnie stało się tak, że rzeka zbiornik zaniosła to miejsce mułem. Był on fajnym buforem. Kiedy brakowało wody wtedy zbiornik pozwolił  ją zatrzymać, kiedy było za dużo wody, pozwalał ją zmagazynować. Więc nie chodzi tylko o bezpieczeństwo bioróżnorodności. Chodzi również, aby rzeka nie zalewała sąsiednich gruntów- dodaje Kuczyński.

Wybudowanie kładki edukacyjnej będzie gminę kosztowało 8 milionów złotych.
Wissa jest prawym dopływem Biebrzy o długości ponad 50 kilometrów, płynie przez tereny gminy Radziłów, Wąsosz i Szczuczyn.

mb

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *