TwitterFacebook

Muzeum Mleka w Grajewie w najlepszej ósemce

Centrum Tradycji Mleczarstwa Muzeum Mleka w Grajewie znalazło się w ósemce finalistów konkursu AV Awards w kategorii „Entertainment Project of the Year”.

Po raz pierwszy w historii tego konkursu w gronie finalistów znajduje się obiekt z Polski. Jest to duże zaskoczenie zarówno dla władz samorządowych jak i mieszkańców Grajewa.

Muzeum powstało w grudniu 2016 roku i jest stworzone w nowoczesny, multimedialny sposób. Dzieli się ono na strefy, które uczą i pokazują wiele ciekawych rzeczy związanych z mlekiem i jego przetwórstwem. Pierwsza strefa tak zwana łąka jest najbardziej przyjazna dla najmłodszych zwiedzających, gdyż znajdują się na niej kolorowe zwierzęta z monitorami, które wydają odgłosy. Będąc w tej strefie można poczuć się jak na wsi.

Kolejna strefa to troszeczkę podstawowych informacji o mleku. Można dowiedzieć się jaki ma skład czy chociażby gdzie się go w Europie wypija najwięcej. Następna strefa mówi o wykorzystaniu mleka w sztuce. Tutaj także można na monitorach rozwiązać różnego typu zagadki między innymi połączyć frazeologizmy czy znaleźć pięć różnic na obrazkach.

Strefa kolejna to tak obora. W niej na zwiedzających czeka krowa, którą można samemu wydoić. Jest to duża frajda zwłaszcza dla dzieci. Oprócz tego znajduje się tam również ekspozycja różnego typu urządzeń wykorzystywanych kiedyś do przetwórstwa mleka. W następnej części muzeum można zobaczyć i przypomnieć sobie jak wyglądał kiedyś bar mleczny.

Specjalne monitory wielu dorosłym przypomną takie filmy jak „Miś” czy „Nie lubię poniedziałku”. Dzieci natomiast mogą dowiedzieć się, że nie od zawsze mleko było w kartonie tylko kiedyś było ono w szklanych butelkach. Kolejnym miejscem jest strefa, w której odwiedzający obiekt mogą zobaczyć co dzieje się z mlekiem w chwili pozyskania go od rolnika. Pokazane jest gdzie jest transportowane i jaki proces przechodzi, aby trafiło na półki w sklepie.

Przedostatnią strefą jest laboratorium, w którym dzieci mogą między innymi zobaczyć jak oddziela się mleko od śmietany. Ostatnią strefą jest mleko na co dzień. W niej dowiemy się  do czego jest wykorzystywane i co zawiera. Dodatkowo zamontowane są tutaj monitory gdzie dzieci mogą zagrać w słynną grę memory czy doprowadzić krowę do danego punktu przez labirynt.

Centrum Tradycji Mleczarstwa Muzeum Mleka działa zaledwie osiem miesięcy, ale cieszy się bardzo dużą popularnością.  Odwiedzają go zarówno mieszkańcy miasta jak i turyści. Muzeum gościło już turystów z Pisza, Ełku, Augustowa, Poznania, Legnicy, ale również z zagranicy. Między innymi z Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Stanów Zjednoczonych.

Gala finałowa konkursu, w którym bierze udział obiekt odbędzie się 29 sierpnia w Londynie.

Paulina Wiśniewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *