TwitterFacebook

12 lipca – Uroczystość głównego patrona diecezji łomżyńskiej

Św. Brunon, którego obchodzimy dziś wspomnienie – a w diecezji łomżyńskiej uroczystość, choć pochodzi z rodziny niemieckiej zasłynął jako szerzący wiarę na ziemiach polskich. Kilka diecezji spiera się o to, na terenie której z nich poniósł chwalebną, męczeńską śmierć. Jakkolwiek, św. Brunon z Kwerfurtu jest głównym patronem naszej, t.j. łomżyńskiej diecezji, a więc jak by nie było, śmiało mówić możemy, że to nasz święty.

Żył on na przełomie X i XI wieku. Urodził się w Kwerfurcie w bogatej arystokratycznej rodzinie. Młodość spędził w Magdeburgu, gdzie pobierał naukę w szkole katedralnej. Zachowane zapiski dotyczące jego dzieciństwa i młodości wskazują, że był młodzieńcem o głębokiej wierze.

Ilekroć miał rano iść do szkoły, prosił przed opuszczeniem mieszkania o wolną chwilę i, podczas gdy myśmy igrali beztrosko, on oddawał się modlitwie. Pracę wyżej cenił od odpoczynku i w ten sposób zbierając jej owoce, doszedł do wieku dojrzałości – przeczytać można w zapiskach z dokumentów historycznych.

Losy św. Brunona wiążą się z historią męczeństwa św. Wojciecha, który miał wielki wpływ na młodego mężczyznę. Wieść o śmierci biskupa popchnęła Brunona do wstąpienia do klasztoru benedyktynów św. Bonifacego i św. Aleksego na Awentynie w Rzymie. Po pewnym czasie jako misjonarz przybył na ziemie polskie, zaproszony przez samego Bolesława Chrobrego. Legenda głosi, że ok. roku 1000 znalazł się w Łomży i założył tu kościół św. Wawrzyńca. Przyjmuje się, że wraz z grupą innych misjonarzy poniósł męczeńską śmierć ok. 1009 roku.

W przedstawieniach ikonograficznych podkreśla się męczeńską śmierć św. Brunona. Przedstawiany jest on także jako niosący krzyż, lub błogosławiący kielich i hostię.

Beata Borkowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *