RN
TwitterFacebook

51. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu rozpoczęty

Pod hasłem „Trzeźwość egzaminem z wolności” w Kościele katolickim w Polsce rozpoczyna się dziś (11.02) 51. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Hasło nawiązuje do przesłania świętego Jana Pawła II, który przekonywał, że egzamin z wolności jest przed nami. Papież nauczał także, że wolności nie można wyłącznie posiadać. Trzeba ją stale zdobywać.

Tegoroczna modlitwa w intencji trzeźwości Polaków wpisuje się także w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości – powiedział przewodniczący zespołu do spraw Apostolstwa Trzeźwości Episkopatu Polski, biskup Tadeusz Bronakowski. Biskup zwrócił uwagę, że nie ma prawdziwej wolności bez trzeźwości. Świętując setną rocznicę odzyskania niepodległości, trzeba być wyczulonym na wszystkie zagrożenia, które mogą doprowadzić do utraty przede wszystkim własnej wewnętrznej wolności.
13 lutego na stronie internetowej Zespołu do spraw Apostolstwa Trzeźwości ukaże się tekst Narodowego Programu Trzeźwości. Trzy dni później zostanie on zaprezentowany w siedzibie Episkopatu Polski w Warszawie. 

Biskup Tadeusz Bronakowski zaprasza wszystkich do współpracy i pokazaniu, że wolność od nałogu może być poręczeniem dla osiągnięcia wszelkich celów społecznych i gospodarczych.

Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu to jedna z inicjatyw Kościoła katolickiego związana z upowszechnianiem trzeźwości. Rozpoczyna się co roku w ostatnią niedzielę karnawału i trwa do soboty przed pierwszą niedzielą Wielkiego Postu włącznie. Ma zachęcić do umiarkowania podczas karnawałowych zabaw oraz do podjęcia postanowień abstynencji, na przykład w czasie Wielkiego Postu. 

W tym czasie w parafiach wykładane są często księgi trzeźwości, do których można wpisać swój dar abstynencji, zwłaszcza podjętej z miłości do bliźnich pogrążonych w nałogach. Każdy dzień Tygodnia Modlitw ma szczególną intencję i swojego patrona, którego życie może być wzorem dla nas współczesnych ludzi. W tym roku są to kolejno: kardynał Stefan Wyszyński, ksiądz Jerzy Popiełuszko, ksiądz Michał Sopoćko, brat Albert Chmielowski, ojciec Honorat Koźmiński, Stanisław Kostka i ksiądz Piotr Skarga.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/BP KEP/Grzegorz Maciak/dabr

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *