RN
TwitterFacebook

69 lat temu zamordowano Rotmistrza Pileckiego

W warszawskim Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL odbędą się dziś uroczystości w 69. rocznicę śmierci Witolda Pileckiego. To właśnie na terenie byłej katowni UB przy Rakowieckiej 25 maja 1948 komuniści rozstrzelali żołnierza Armii Krajowej, dobrowolnego więźnia Auschwitz i bohatera podziemia niepodległościowego.

Uroczystości rozpoczną się o 20:00 koncertem grupy Panny Wyklęte pt. „Chwała Rotmistrzowi!” – zapowiada Paweł Szabłowski z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Po zakończeniu koncertu zaplanowano przejście ścieżką śmierci, którą rotmistrz prawdopodobnie pokonał 69 lat temu, do miejsca wykonywania wyroku. O 22:00 na terenie dawnego mokotowskiego aresztu odbędzie się msza święta polowa.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku w Ołońcu, w północno-zachodniej Rosji. Służbę w Wojsku Polskim rozpoczął w 1918 roku. Dwa lata później jako kawalerzysta brał udział w obronie Grodna w czasie wojny polsko-bolszewickiej. W kampanii wrześniowej walczył w 19 i 41 Dywizji Piechoty. W 1940 roku Witold Pilecki dobrowolnie dał się aresztować i trafił do niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Organizował tam ruch oporu a także stworzył jedne z pierwszych raportów o Holokauście. Uciekł z Auschwitz, by następnie wziąć udział w powstaniu warszawskim.

W październiku 1945 roku, na osobisty rozkaz gen. Władysława Andersa, wrócił do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą na rzecz 2 Korpusu Polskiego. Jesienią 1945 roku zorganizował siatkę wywiadowczą i rozpoczął zbieranie informacji wywiadowczych o sytuacji w Polsce.

W 1947 aresztowany przez komunistów i rok później skazany na śmierć i stracony. W III RP zrehabilitowany, w 2006 roku pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego a cztery lata temu awansowany na stopień pułkownika.

Na tzw. Łączce na Powązkach Wojskowych w Warszawie IPN nadal szuka szczątków rotmistrza. Uważa się, że to właśnie w dołach śmierci na tym cmentarzu komuniści pogrzebali Witolda Pileckiego.
Rok temu – w 115. rocznicę urodzin rotmistrza – Polskie Radio uruchomiło specjalny portal www.pilecki.polskieradio.pl poświęcony pamięci bohatera.

IAR/KD

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *