TwitterFacebook

Archidiecezja krakowska ma dwóch nowych biskupów!

Ks. prał. Franciszek Ślusarczyk oraz ks. prof. Janusz Mastalski zostali nowymi biskupami pomocniczymi archidiecezji krakowskiej. Nominację ogłosił dziś (03.12) w samo południe metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Ks. prał. Franciszek Ślusarczyk urodził się 26 lipca 1958 r. w Dobczycach. Święcenia kapłańskie przyjął 20 maja 1984. Studiował na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Od 1990 r. pełnił funkcję prefekta w Krakowskim Seminarium Duchownym, a od 1997 r. do 2002 r. był wicerektorem tego seminarium. Następnie pracował na Wydziale Teologicznym PAT najpierw jako asystent a później jako adiunkt w Katedrze Homiletyki. Po zakończeniu posługi w seminarium duchownym od 2002 r. jest związany z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, którego jest kustoszem od 2014 r. Przez dwie kadencje był członkiem Rady Kapłańskiej  oraz członkiem Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Krakowskiej. W 2005 r. Papież Benedykt XVI mianował go Kapelanem Ojca Świętego. Decyzją Papieża Franciszka od 2016 r. jest Misjonarzem Miłosierdzia.

Ks. prof. Janusz Mastalski urodził się 4 maja 1964 r. w Krakowie. W 1983 r. wstąpił do Archidiecezjalnego Seminarium Duchownego w Krakowie, rozpoczynając studia na Papieskiej Akademii Teologicznej. Od 1995 roku został zatrudniony jako asystent w katedrze pedagogiki na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Wykłada do tej pory przedmioty: pedagogika ogólna, dydaktyka ogólna, teoria wychowania, pedeutologia, współczesne kierunki pedagogiczne. Prowadzi także ćwiczenia teorii wychowania. W latach 2006 – 2009 był delegatem Papieskiej Akademii Teologicznej w Uniwersyteckiej Komisji Programów Międzynarodowych działającej przy Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich. Od 2006 roku pracuje na stanowisku profesora PAT na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.  W styczniu 2009 r. otrzymał tytuł profesora, a w 2012 r. – stanowisko profesora zwyczajnego UPJPII. Od 2014 r. pełnił funkcję prorektora UPJPII ds. studenckich i dydaktyki. Od lipca 2017 r. pełni funkcję rektora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej.

Archidiecezja krakowska/ BB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *