RN
TwitterFacebook

Blisko 650 tys. zł dla partnerów KSOW w województwie podlaskim

Podpisanie umów z partnerami Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich odbyło się w czwartek, 10 maja w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w Białymstoku. Partnerów KSOW – Lokalne Grupy Działania, samorządy, organizacje pozarządowe, uczelnie wyższe, szkoły zawodowe i ośrodki kultury – powitał Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński i Członek Zarządu Województwa Stefan Krajewski.

Cieszy nas bardzo tak różnorodna reprezentacja środowisk, to, że oferta dotycząca wsparcia działań związanych z aktywizacją życia – gospodarczego i społecznego – na obszarach wiejskich idzie w dobrym kierunku. Rozwój obszarów wiejskich to nie tylko rolnictwo, gospodarstwa rolne czy infrastruktura, ale to też inicjowanie wszelkich działań, które mają doprowadzić do tego, by środowiska wiejskie, te najbardziej oddalone od miast, rosły w siłę zarówno gospodarczo, społecznie, jak i kulturalnie. Wsparcie z KSOW daje im dodatkowe możliwości. Jest to bardzo ważne dla zrównoważonego rozwoju. Życzę realizacji projektów w jak najlepszy sposób i zapraszam do uczestnictwa w kolejnych konkursach – mówił marszałek Jerzy Leszczyński, otwierając spotkanie.

Podpisanych zostało 18 z 23 umów (5 partnerów nie dotarło – przyp. red.). Ogólna kwota dotacji to niemal 640 tys. zł. Dzięki tym środkom zostaną zorganizowane szkolenia dla członków Lokalnych Grup Działania, konferencje merytoryczne, wyjazdy studyjne w Polsce i poza jej granicami, filmy i programy informacyjne, eksperckie opracowanie dla gospodarstw ekologicznych, targi produktów lokalnych (m.in. w gminie Łapy), festyny sportowe i rekreacyjne (m.in. w Zambrowie i Turośni Kościelnej), warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz publikacje promujące produkty lokalne (sery korycińskie).

O korzyściach, jakie daje Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich mówił Stefan Krajewski, Członek Zarządu Województwa:

KSOW daje wiele możliwości. Celem nadrzędnym jest aktywizacja mieszkańców obszarów wiejskich – wyjazdy studyjne, umożliwiające edukację, przekonanie się, jak różne kwestie wyglądają w innych regionach Polski czy Europy. Temu ma służyć cała Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich – podkreślał marszałek Krajewski.

Kolejny nabór planowany jest w grudniu br.

wrotapodlasia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *