RN
TwitterFacebook

Bp Stanisław Stefanek: Roman Dmowski uczy nas prawdziwej definicji patriotyzmu

O wielkiej lekcji patriotyzmu mówił biskup Stanisław Stefanek podczas Mszy świętej sprawowanej w 80. rocznicę śmierci Romana Dmowskiego. W Eucharystii wzięła udział między innymi młodzież łomżyńskich szkół.

Podczas homilii bp Stanisław Stefanek podkreślił, że postawa budowniczego wolnej Polski uczy nas prawdziwej definicji miłości do ojczyzny, miłości bezgranicznej: Dla niego słowa patriota i ojczyzna stały na pierwszym miejscu, przed wszystkimi innymi, choć równie potrzebnymi zwrotami: ekonomia, dobrobyt, czy gospodarka. 

Biskup Stanisław wielokrotnie akcentował, że patriotyzmem nie da się handlować. Duchowny mówił przy tym o różnicy w wizjach Polski charakteryzującej Romana Dmowskiego i Józefa Piłsudskiego. Zaznaczył, że w obu przypadkach na pierwszym miejscu stał tutaj interes wolnościowy Polaków. Tam, gdzie odsuwamy na bok podmiotowość narodu i dbamy jedynie o właściwe układy – z wojskowymi włącznie, zawsze znajdą się handlarze, którzy wysprzedają po kawałku ojczyznę, ponieważ dla nich nie będzie to miało większego znaczenia. Priorytet pozycji materialnej i rozmaicie organizowanego światowego porządku jest tak mocny, że wielu chciałoby na nim ugrać coś dla siebie.

Roman Dmowski był jednym z najwybitniejszych polskich polityków i mężów stanu, jednym z założycieli Narodowej Demokracji nazywanej później endecją. Wyznawał idee wielkiego zjednoczenia ziem polskich i uzyskanie w pierwszym etapie autonomii w ramach Imperium Rosyjskiego, by potem uniezależnić się całkowicie. Pod koniec I Wojny Światowej stał na czele Komitetu Narodowego Polski, który był uznany przez sprzymierzone państwa tzw. Ententy za namiastkę rządu polskiego na emigracji i partnera przedstawiającego interesy Polski. Roman Dmowski zmarł 2 stycznia 1939 w Drozdowie, w gminie Piątnica.

pd

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *