TwitterFacebook

Diakoni zdawali egzamin „Ex universa theologia”

11 diakonów, cztery komisje i kilkanaście teologicznych tez – to wszystko złożyło się na egzamin „Ex universa theologia”, do którego przystąpili dzisiaj alumni szóstego roku Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży.

Egzamin „Ex universa theologia” stanowi tak naprawdę nie jeden, ale cztery egzaminy z zakresu teologii dogmatycznej, teologii fundamentalnej, teologii moralnej oraz Pisma Świętego i jest egzaminem podsumowującym cały tok studiów seminaryjnych. Dlatego jest on taki ważny i taki trudnypodkreśla ks. dr Jarosław Kotowski rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży.

Bez względu na to, jak bardzo przyszli kapłani przygotowywali się do tego egzaminu, to jednak stres mocno dawał o sobie znać w oczekiwaniu na kolejne wejście do sali egzaminacyjnej. Dało się go szczególnie zauważyć w nerwowych spacerach, z notatkami w ręku, po seminaryjnym korytarzu.

Nie chodzi jedynie o zaliczenie i uzyskanie oceny. Przygotowanie do ex universa pozwala nam jasno i klarownie wypowiadać się na temat teologii, abyśmy w sposób przejrzysty nauczali prawd wiary jako kapłani. Jeśli w przyszłości będziemy podejmowali dyskusje i rozwiązywali problemy, wątpliwości naszych wiernych, skorzystamy z tej wiedzy – mówi diakon Mariusz Milewski.

Dzisiejszy egzamin diakoni zdawali w czterech komisjach: w komisji teologii dogmatycznej zasiadali ks. prof. dr hab. Mieczysław Ozorowski i ks. dr Wojciech Nowacki; w komisji teologii fundamentalnej ks. prof. dr hab. Marek Skierkowski, ks. dr hab. Przemysław Artemiuk i ks. dr Sławomir Bartnicki; w komisji teologii moralnej ks. prof. dr hab. Stanisław Biały, ks. dr Jan Pieńkosz i ks. dr Michał Cherubin natomiast w komisji Pisma Świętego ks. prof. dr hab. Andrzej Najda, ks. dr Zbigniew Skuza i ks. dr Tomasz Borkowski, a nad całością czuwał Rektor Seminarium ks. dr Jarosław Kotowski.

Po dzisiejszym egzaminie alumnów czekają jeszcze praktyki duszpasterskie w parafiach naszej diecezji i zwieńczenie sześcioletniej formacji seminaryjnej 25 maja br., kiedy to z rąk bpa Janusza Stepnowskiego przyjmą świecenie kapłańskie.

Joanna Ekstowicz/Paweł Dąbkowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *