TwitterFacebook

Dlaczego kwiaty i znicze?

Zaduszki to dzień pamięci o tych którzy odeszli. Modlimy się wówczas za dusze w czyśćcu cierpiące, a groby naszych bliskich zdobimy kwiatami i zniczami. O symbolice i znaczeniu zwyczajów związanych ze wspomnieniem Wszystkich Wiernych Zmarłych opowiedział nam liturgista, ks. infułat Jan Sołowianiuk.

Kiedy przynosimy kwiaty za życia? W dniu imienin, urodzin. Podobnie w święto zmarłych nosimy kwiaty na groby, by oddać cześć tym, którzy odeszli. Stawiamy też znicze – symbol światła jest w Kościele bardzo ceniony i propagowany, bo oznacza światłość świata, czyli Chrystusa. Niosąc na groby zapalone światło niesiemy tam symbol Chrystusa, a kiedy wymawiamy słowa „Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci” życzymy tym duszom pobytu z Chrystusem, który jest światłością świata – mówi ks. infułat Jan Sołowianiuk.

Zauważmy jednak, że choć zewnętrzne symbole pomagają nam w uczczeniu wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych, to istotą tego dnia jest modlitwa. W Dzień Zaduszny możemy zyskać odpust zupełny, czyli darowanie kar jednej osobie zmarłej. Wystarczy, że odwiedzimy kościół lub kaplicę i odmówimy tam modlitwy „Ojcze Nasz” i „Wierzę w Boga” oraz spełnimy zwykłe warunki odpustu zupełnego.

Beata Borkowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *