TwitterFacebook

Do naszych domów zaniesiemy radosną wiadomość, że Chrystus rzeczywiście zmartwychwstał [FOTO]

O poranku w Niedzielę Wielkanocną w katedrze łomżyńskiej odprawiona została uroczysta Msza święta rezurekcyjna, pod przewodnictwem biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego. Została ona poprzedzona procesją dookoła świątyni, w której udział wzięli kapłani, siostry zakonne i wierni.

Kościół, w znaku procesji rezurekcyjnej, dzieli swą radość z całym światem, ogłasza wszystkim ludziom zwycięstwo Pana nad grzechem i śmiercią. Idąc za Chrystusem,ukrytym w Najświętszym Sakramencie, wyrażamy publicznie wolę podążania Jego drogą przez całe życie, aż do ostatecznego przejścia, którym będzie nasza śmierć i zmartwychwstanie.

W homilii biskup Janusz Stepnowski nawiązał do oratorium„Mesjasz”, skomponowanego przez Georga Friedricha Händla, a tak naprawdę do drugiej jego części, która kończy się wspaniałym Alleluja. Ja wiem, że mój Odkupiciel żyje – mówił biskup – i my swoją obecnością na tej porannej Mszy świętej, wraz z Marią Magdaleną, chcemy podkreślić tę wielką wiadomość i to wielkie przekonanie, że nasz Odkupiciel żyje.

Biskup zwrócił uwagę, że poranna Eucharystia, w której wyznajemy wiarę w Zmartwychwstanie Chrystusa, gromadzi ludzi i łączy rodziny, które rozproszone są w różnych miejscach naszego kraju i za granicą.

Nawiązując do odczytanej Ewangelii pasterz wskazał, że do pustego grobu jako pierwsze przychodzą kobiety. Podobnie jest też w Oratorium „Mesjasz”. Aria, która rozpoczyna trzecią część tego pięknego dzieła, śpiewana jest przez kobietę, aby podkreślić, że to niewiasta Maria Magdalena, wraz z innymi kobietami, była świadkiem pustego grobu i Zmartwychwstania Pańskiego – mówił bp Stepnowski.

Świadkami pustego grobu są też apostołowie. Biskup zwrócił uwagę, że każdy z nich inaczej widzi rzeczywistość pustego grobu.

Dla Marii Magdaleny jest to pusty grób. Zabrano Jezusa, a ona nie wie gdzie go położono. Dla Piotra, który przychodzi i jest świadkiem tego pustego grobu, jest to wielka zagadka. W swoim duchu stawia sobie pytanie: co się wydarzyło?. Natomiast dla Jana fakt pustego grobu, ale także chust, w które wcześniej było zawinięte Ciało Chrystusa, jest faktem oczywistym, faktem że On rzeczywiście żyje – mówił biskup.

Drodzy bracia i siostry, do naszych domów zaniesiemy tę radosną wiadomość, że Chrystus rzeczywiście zmartwychwstał. Ta dzisiejsza Ewangelia to nie tylko opowieść o pewnym fakcie, ale opowieść o wierze, która zaczyna się od tego co się widzi – przekonywał biskup Janusz.

Na koniec Pasterz diecezji złożył wszystkim uczestnikom liturgii świąteczne życzenia.

Drodzy bracia i siostry, korzystając z okazji, chciałbym wam wszystkim złożyć jak najlepsze życzenia na te Święta Zmartwychwstałego Pana. Niech ten czas będzie poświęcony modlitwie, ale też najbliższej rodzinie. Cieszcie się z tego krótkiego momentu, bo te święta są zawsze bardzo krótkim momentem, ale warto cieszyć się sobą przy stole wielkanocnym, spędzić ten czas razem, aby, kiedy powrócicie w inne rejony naszego kraju, czy naszej Europy, tam jeszcze bardziej przeżywać to Zmartwychwstanie Pańskie.

Joanna Ekstowicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *