TwitterFacebook

„Dobry Start” dla uczniów z Kolna i gminy Kolno

Około 300 wniosków o świadczenie „Dobry Start” złożyli mieszkańcy Kolna, gminy Kolno – blisko 100. Do tej pory wnioski można było składać wyłącznie drogą elektroniczną, od jutra (01.08) będzie to możliwe również w formie papierowej. W ramach rządowego programu wnioskodawcy otrzymają na rok szkolny 2018/2019 jednorazowe wsparcie dla ucznia w wysokości 300 zł.

Jak przyznaje pani Joanna, mama dwójki dzieci, to spory zastrzyk gotówki dla rodziny. Niebawem także zamierza złożyć taki wniosek. – Jest to spore wsparcie dla rodziny, przy dwójce dzieci wiadomo, że jest większe. Ponieważ książki są za darmo w tej chwili, zatem pieniądze przeznaczymy na zakup zeszytów, plecaka, odzieży sportowej – mówi pani Joanna z Kolna.

Krystyna Kajko, dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kolnie przekonuje, że warto się jednak pospieszyć. – Wszyscy, którzy złożą wniosek do końca sierpnia mają zagwarantowaną wypłatę świadczenia do końca września. Wnioski złożone w pozostałym okresie, czyli do końca listopada, będą rozpatrywane w ciągu dwóch miesięcy – wyjaśnia dyrektor GOPS.

Na około 100 wniosków złożonych przez mieszkańców gminy Kolno, ponad 20 procent miało niestety błędy. – Te błędy dotyczą złych adresów szkoły, pojawiają się błędy w nazwie szkół, kilka wniosków było złożonych na to samo dziecko – wymienia Krystyna Kajko. To jednak nie wszystkie pomyłki popełniane przez rodziców wnioskujących o świadczenie. – Zdarzyło się, że wniosek złożyła starsza siostra – dodaje Anna Nicewicz, pracownik socjalny w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Kolnie.

Kto zatem może ubiegać się o wypłatę 300 zł? O pieniądze może zawnioskować jedno z rodziców; opiekun prawny; osoba, która na co dzień zajmuje się dzieckiem i wystąpiła już do sądu o jego przysposobienie; ucząca się osoba, jeżeli jest pełnoletnia, nie utrzymują jej rodzice i rozpoczęła naukę przed 18-ym rokiem życia i ją kontynuuje.

Pieniądze mają być przeznaczone na zakup książek i przyborów szkolnych dla uczniów do 20-go roku życia. Osoby niepełnosprawne będą otrzymywały to świadczenie 4 lata dłużej.

Marzena Wiśniewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *