TwitterFacebook

Drogo jak w Kolnie?

Kolno na 320 miejscu rankingu wydatków mieszkańców na usługi komunalne. Analizę kosztów w miastach powiatowych opracowała ogólnopolska firma doradcza Curulis – Doradztwo Samorządowe na podstawie danych z 339 miast powiatowych. Kolno uplasowało się zatem na samym końcu rankingu.

Ocena dotyczyła przeciętnej polskiej rodziny w minionym roku w pięciu obszarach: zaopatrzenie w wodę, odprowadzenie ścieków, odbiór odpadów, komunikacja publiczna i strefy płatnego parkowania.

Kolno uplasowało się na 320 miejscu z rocznymi wydatkami za usługi komunalne na poziomie 3 534,68 zł. Z tak niską pozycją w zestawieniu nie zgadza się burmistrz miasta Andrzej Duda. – Ten ranking jest śmieszny, bo wyliczyliśmy koszty po najnowszych cenach i te koszty oscylują w granicach 2 tys. 700 zł. Nie możemy w żaden sposób doliczyć się wydatków czteroosobowej rodziny w Kolnie na poziomie około 3 tys. 500 zł – tłumaczy Andrzej Duda. – Wystąpiliśmy do firmy, która robiła ranking o metodologię badań, nie otrzymaliśmy odpowiedzi. W związku z tym dziwna sprawa – dodaje.

Czy Kolno jest drogim miastem? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do jego mieszkańców. – Dobrze się mieszka, tanio dosyć – mówi pan Karol. – Zależy na jaką kieszeń – przyznaje pani Barbara. – Za wodę płacimy coraz drożej, za śmieci też – narzeka pani Krystyna. – Na pewno taniej niż w innych miastach dużych, ale nieporównywalne są też zarobki – dodaje pani Maria.

Prawie 2 tys. 600 zł – to różnica w rocznych opłatach za usługi komunalne między najtańszym i najdroższym pod tym względem miastem powiatowym w Polsce. Najmniej płacą mieszkańcy Kozienic – 1 310, 41 zł, a najwięcej Tarnowskich Gór – 3 909,42 zł.

Łomża w tym rankingu znalazła się na 58 miejscu. Roczna opłata wynosi 2 313,44 zł.

Marzena Wiśniewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *