RN
TwitterFacebook

Gmina Kolno: Mieszkańcy pamiętają o swoich bohaterach sprzed 80 lat [FOTO]

W 80. rocznicę rozwiązania 110 Pułku Ułanów w Janowie odbyły się uroczystości patriotyczne. Wśród uczestników była m.in. pani Halina Harmułowicz, córka ppłk Jerzego Dąbrowskiego „Łupaszki”, który dowodził jednostką.

110 Pułk Ułanów formował się po 4 września 1939 r. w Wołkowysku z nadwyżek 3 Pułku Strzelców Konnych im. S. Czarnieckiego, który 4 września odszedł do Suwalskiej Brygady Kawalerii. Po osiągnięciu gotowości bojowej jednostka ruszyła w teren. Pod koniec września Pułk znajdował się pod Grajewem. Informacja o kapitulacji Warszawy zastała ich w okolicach Janowa. To tam ppłk Jerzy Dąbrowski podjął decyzję o rozwiązaniu pułku.

2 października 2011 roku w tej miejscowości został odsłonięty pomnik poświęcony jednostce. Składają się na niego cztery granitowe kamienie: jeden symbolizuje Pułk, a pozostałe trzy dowódców i ich oddziały, które wyłoniły się z rozwiązanej jednostki. W tym miejscu też mieszkańcy Gminy Kolno spotykają się co roku, na uroczystości patriotyczne.

Z  inicjatywy Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. Podlaskiej Brygady Kawalerii w Kolnie od 2011 roku, kiedy to powstał pomnik w Janowie upamiętniający wydarzenia z września 1939, co roku spotykamy się tu na patriotycznej uroczystości  – podkreślał Józef Bogdan Wiśniewski, wójt gminy Kolno.Dziękuję, że tak licznie odpowiedzieli Państwo na nasze zaproszenie i bardzo się cieszę, że w dzisiejszej uroczystości udział biorą również dzieci, bo to im trzeba przekazać pamięć o tamtych wydarzeniach.

W programie obchodów 80. rocznicy rozwiązania Zapasowego Pułku Ułanów była msza polowa koncelebrowana przez ks. Gabriela Jastrzębskiego i ks. Mariana Jamiołkowskiego. Po wspólnej modlitwie głos zabrali: Józef Bogdan Wiśniewski, wójt gminy Kolno, posłowie Bernadeta Krynicka i Lech Antoni Kołakowski,  przedstawicielka posła Kazimierza Gwiazdowskiego oraz Stanisław Derehajło, wicemarszałek województwa podlaskiego i pan Marian Paliwoda – Sybirak.

Ze specjalnie przygotowanym z tej okazji programem słowno – muzycznym wystąpili uczniowie klas IV – VIII ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Janowie wsparci przez zespół śpiewaczy z Borkowa. Profesjonalnie przygotowany montaż powstał pod kierunkiem nauczycielek pani Anety Roman i Barbary Wądołowskiej. Uroczystość uświetniał również śpiew członków Zespołu Ludowego Czerwieniacy. Po oficjalnej części odbył się piknik patriotyczny, którego częścią była inscenizacja wydarzeń z września 1939 r. w wykonaniu stowarzyszeń kawaleryjskich oraz konkurs „Potęga skoków”.

UG Kolno/pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *