RN
TwitterFacebook

Kraków, Częstochowa, Warszawa… i Ptaki. Młodzi Ukraińcy odpoczywają w Polsce

W Ośrodku Caritas Diecezji Łomżyńskiej w Ptakach koło Nowogrodu trwają kolonie pod hasłem “Zaprzyjaźnij się z Jezusem”.

Bierze w nich udział 60 dzieci, między innymi z Jużnoukraińska, Odessy oraz Wozniesieńska na Ukrainie. Uczestnikami opiekuje się 6 animatorów, a opiekę duszpasterską sprawuje ksiądz Karol Karwowski z diecezji odesko-symferopolskiej: Tematem naszego obozu jest życie i działalność Jezusa. Każdego dnia towarzyszymy Mu na różnych etapach, rozważając między innymi drogę krzyżową i zmartwychwstanie. Podsumowanie będziemy mieli we czwartek.
Wizyta w Polsce rozpoczęła się 3 lipca. Młodzi wraz z opiekunami jechali najpierw przez Kraków, gdzie nocowali u zaprzyjaźnionych rodzin w miejscowości Jawornik. Kolejną noc uczestnicy spędzili w Radomsku dzięki wsparciu tamtejszych władz miasta. Stamtąd odbyła się autokarowa pielgrzymka do Częstochowy.

W Polsce przyjęło się, że animatorami jest młodzież. U nas najczęściej są to ludzie dorośli, mocno zaangażowani w życie parafii – podkreśla ks. Karol Karwowski. Duchowny dodaje, że w samym Jużnoukraińsku i Wozniesieńsku znajdują się diaspory polskie. To katolicy, którzy przyjechali tam z różnych stron ówczesnego Związku Radzieckiego w latach 70′, aby budować nowe miasta.
Wyjazd młodych ukraińców do Polski był możliwy dzięki dofinansowaniu sponsorów oraz wsparciu w wysokości 1500 euro, którego udzielił Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

Pochodzę z Odessy. Bardzo lubię uczyć się języków i zajmować się historią. Podoba mi się tu wiele rzeczy, są piękne kościoły i krajobrazy. Chciałabym jeszcze kiedyś wrócić do Polski, podjąć tutaj naukę i dalej zwiedzać – mówi 14 letnia Sofija, uczestniczka kolonii. 6 dniowy wypoczynek młodych w Ptakach możliwy był dzięki wsparciu ze strony Caritas Diecezji Łomżyńskiej. Nie mogłem pozostać obojętny, gdy dowiedziałem się, że mogą u nas wypoczywać goście z kraju, który tyle przecież ostatnio przeszedł – przyznaje ks. Andrzej Mikucki, dyrektor łomżyńskiej Caritas.
Kolonie z udziałem ukraińskich dzieci zakończą się 13 lipca.

pd / foto: x.KK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *