TwitterFacebook

KRUS wprowadza nowy program dla seniorów mieszkających na wsi

„Aktywny i Zdrowy Senior Rolnik” to pilotażowy program kompleksowej opieki nad osobami starszymi z obszarów wiejskich. Jest to wspólne przedsięwzięcie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników oraz Stowarzyszenia Polskie Towarzystwo Zdrowa Publicznego. Program inaugurowano wczoraj (11.04) w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Program skierowany jest do osób podlegających ubezpieczeniu społecznemu rolników. Zakłada m.in. 21-dniowe turnusy rehabilitacyjne w sześciu centrach rehabilitacji rolników prowadzonych przez KRUS, turnusy dzienne w systemie ambulatoryjnym, ale także tygodniowe urlopy dla osób opiekujących się schorowanymi świadczeniobiorcami.

Głównym celem tego projektu jest wypracowanie modelu standardowej opieki i świadczeń dla emerytów-rolników objętych systemem zabezpieczenia społecznego rolników. Do programu będą wybierane osoby na podstawie opinii lekarza orzekającego. Udział będzie dobrowolny – informuje Adam Wojciech Sekściński, prezes KRUS.

Choć rodzaje schorzeń u seniorów zamieszkujących wieś nie odróżniają się znacząco, od tych, które występują u osób z miasta, to jednak zaniedbywanie chorób we wczesnym stadium występuje częściej. To są przede wszystkim schorzenia układu ruchu. Praca na wsi jest dosyć urazowym sposobem zatrudnienia. Często występują zarówno urazy otwarte, jak i przewlekłe przeciążenia. Druga rzecz, to niewątpliwie choroby układu krążenia, a kolejna, najczęściej spotykana grupa schorzeń, to choroby układu oddechowego  I właśnie ze względu na brak podstawowej profilaktyki u seniorów zamieszkujących wieś, to są dużo większe problemy, niż u osób mieszkających w mieście – mówi Andrzej Fal, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego.

Program pilotażowy będzie realizowany do 2020 roku w wybranych pięciu województwach z trzech województw – z podlaskiego, podkarpackiego i mazowieckiego.

MG

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *