TwitterFacebook

Łomża: Kwesta, jakiej nie było. Padł rekord

Ponad 50 tysięcy złotych udało się zebrać podczas tegorocznej kwesty społecznej pt: Ratujemy Łomżyńskie Zabytki Cmentarne.

Dokładnie 52 275 zł. To rekord w porównaniu z latami ubiegłymi. Słowa komentarza udziela Józef Babiel z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej:

Kwesta wrosła się już w listopadowy pejzaż Łomży. Czuję wielką wdzięczność wobec osób, które zaangażowały się w akcję, dziękuję też wszystkim darczyńcom. Wierzymy, że ludzie widzą efekty wykonywanych przez nas prac. W tym roku sprzyjała nam pogoda. Cały czas pozostawała i pozostaje w naszej pamięci 100 rocznica odzyskania niepodległości. Zdecydowaliśmy się dokonać renowacji nagrobków, kierując się w pierwszej kolejności ich wartością historyczną. W głównej alei naszego starego łomżyńskiego cmentarza poddaliśmy niemal całkowitej odbudowie dwa nagrobki: rodziny Kraszewskich i Jarnuszkiewiczów. Major Jan Kraszewski był przecież dowódcą X Okręgu POW. Obie familie stanowiły pewnego rodzaju ostoję dla łomżyńskich Peowiaków – podsumowuje Józef Babiel

Kwesta trwa nieprzerwanie od 1984 roku. Jest jedną z pierwszych tego typu polskich inicjatyw społecznych, powstałą niewiele później niż ta zorganizowana na cmentarzu Powązkowskim.

Już w początkowym etapie stworzony został informator cmentarza, w którym wymienionych zostało 560 obiektów zakwalifikowanych do opieki. Obecnie ponad 250 nagrobków zostało już poddanych renowacji. Jednym z kluczowych organizatorów akcji od samego początku jest Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej.

pd

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *