TwitterFacebook

Mazowsze: Gminy inwestują w ekologię

Dwie gminy z Mazowsza otrzymały dofinansowanie na wymianę urządzeń grzewczych. Zarząd województwa mazowieckiego przekazał gminom Pokrzywnica i Baboszewo ponad 2,5 mln. Dzięki temu w ponad 120 budynkach mieszkalnych, kotły węglowe zostaną wymienione na ekologiczne.

O środki aplikowała gmina Pokrzywnica, która blisko 1,5 mln zł dofinansowania przeznaczy na wymianę urządzeń grzewczych w 70 budynkach jednorodzinnych. Mieszkańcy stare piece węglowe wymienią m.in. na kotły gazowe oraz na pellet.

Jest to bardzo ważna inwestycja i przede wszystkim kontynuacja, bo już wcześniej korzystaliśmy z odnawialnych źródeł energii. Jest to następny etap walki ze smogiemmówi Adam Rachuba, wójt gminy Pokrzywnica. 

Projektem objęte zostaną również budynki szkoły w Nowym Niestępowie. Przeprowadzona zostanie termomodernizacja w ramach której zostanie m.in. docieplona przegroda zewnętrzna, wymienione okna na sali gimnastycznej i instalacja wentylacji mechanicznej oraz zamontowane nowe energooszczędne oświetlenie. Przyznane fundusze pozwolą również na wymianę starego pieca. Inwestycja ma służyć ograniczeniu niskiej emisji oraz zwiększeniu udziału energii odnawialnej na terenie gminy.

Pieniądze trafią również do gminy Boboszewo, gdzie przeznaczone zostaną na poprawę jakości powietrza i ograniczenie niskiej emisji. Za ponad 1,1 mln zł w 58 budynkach mieszkalnych zostaną zamontowane instalacje gazowe wewnętrzne i zewnętrzne niskiego ciśnienia (40 sztuk) oraz kotłownie gazowe i kotłownie na biomasę wyposażone w kotły z automatycznym podajnikiem paliwa (18 sztuk).

Z dofinansowania skorzysta także budynek Urzędu Gminy Baboszewo, na którym wnioskodawca zamontuje instalację fotowoltaiczną. Nowe źródła ciepła pozytywnie wpłyną na środowisko.

Jak mówi Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego – te inwestycje będą miały bardzo ważny wpływ na jakość powietrza w tym regionie.

UM Województwa Mazowieckiego/PZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *