RN
TwitterFacebook

Młodzież z KSM-u i dorośli z Akcji Katolickiej obchodzili patronalne święto [FOTO]

Immatrykulacja nowych członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i przyjęcie obrączki czystości złożyły się na świętowanie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Akcji Katolickiej.

W niedzielny wieczór do łomżyńskiej katedry przybyli przedstawiciele oddziałów KSM-u i Akcji Katolickiej z terenu Diecezji Łomżyńskiej, gdyż tego dnia, we wspomnienie liturgiczne bł. Karoliny Kózkówny oba stowarzyszenia obchodzą swoje święto patronalne.

Co prawda, jak zaznaczył ks. Robert Śliwowski Diecezjalny Asystent Akcji Katolickiej i KSM-u uroczystością patronalną jest Uroczystość Chrystusa Króla ale ponieważ od kilku lat bł. Karolina została ustanowiona przez Episkopat Polski patronką młodzieży dlatego też w naszej diecezji właśnie w jej liturgiczne wspomnienie młodzież składa przyrzeczenia członkowskie ale też patrząc na swoją patronkę, ci którzy chcą wejść na odważną drogę czystej miłości przyjmują obrączkę czystości bł. Karoliny, by przez jej wstawiennictwo, pomoc i naśladownictwo, żyć w czystości przedmałżeńskiej aż do zawarcia sakramentu małżeństwa.

Uroczystej liturgii przewodniczył bp Tadeusz Bronakowski, który w homilii przypomniał, iż tegoroczne świętowanie zbiega się ze szczególnym wspomnieniem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W tych dniach mówimy z dumą, że polska historia to była również historia świętości. Historia wielkich świętych żyjących we wszystkich epokach. Święci to nie samowita galeria postaci, ich działalność prowadziła do duchowego odrodzenia polaków i wtedy dopiero przyszła niepodległość – mówił do zebranych bp Tadeusz Bronakowski.

W tym kontekście biskup przypomniał życiorys błogosławionej Karoliny, który jak wskazał jest wciąż aktualny.

Błogosławiona Karolina jest wielkim przykładem dla współczesnej młodzieży, ale czyż nie jest w pewnym sensie przykładem zawstydzającym. Mówił o tym Jan Paweł II w homilii beatyfikacyjny. «Czyż Święci są po to, ażeby zawstydzać? Tak. Mogą być i po to. Czasem konieczny jest taki zbawczy wstyd, ażeby zobaczyć człowieka w całej prawdzie. Potrzebny jest, ażeby odkryć, lub odkryć na nowo właściwą hierarchię wartości. Potrzebny jest nam wszystkim. Chociaż ta młodziutka dziewczyna swoim życiem i śmiercią mówi przede wszystkim do młodych. Do chłopców i dziewcząt.» Czyż przykład błogosławionej Karoliny, młodej ewangelizatorki nie jest potrzebny w czasach gdy młodzi tak często wypierają się Pana Boga, gdy w mediach lansuje się ateizm i odrzucenie religii jako coś modnego i pozytywnego – pytał zebranych bp Tadeuszu.

Biskup pomocniczy wskazał, że w dzisiejszym świecie nie jest łatwo być wiernym Bogu ale warto pomimo przeciwności dążyć do świętości.

Wpatrując się we wzór życia bł. Karoliny odnajdujcie w waszych sercach odwagę świętości, wiemy, że dzisiaj nie jest to zadanie łatwe. Paradoksem współczesnego świata jest fakt, że dzisiejsza młodzież coraz częściej wstydzi się dobrego życia w zgodzie z bożymi przykazaniami, a coraz głośniej chwali popełnianymi przez siebie grzechami. (…) Dlatego dzisiaj najgoręcej proszę wszystkich młodych, nie rezygnujecie ze swojej wiary tylko po to aby przez chwilę być modnym i popularnym, idźcie pod prąd, bądźcie prawdziwymi bohaterami świętości, bądźcie odważnymi zwycięzcami, miejcie odwagę świętości – zachęcał wszystkich biskup Bronakowski, a cytując papieża Franciszka z Adhortacji „O powołaniu do świętości w świecie współczesnym”mówił: «Jesteś osobą konsekrowaną? Bądź świętym, żyjąc radośnie swoim darem. Jesteś żonaty albo jesteś mężatką? Bądź świętym, kochając i troszcząc się o męża lub żonę, jak Chrystus o Kościół. Jesteś pracownikiem? Bądź świętym wypełniając uczciwie i kompetentnie twoją pracę w służbie braciom. Jesteś rodzicem, babcią lub dziadkiem? Bądź świętym, cierpliwie ucząc dzieci naśladowania Jezusa. Sprawujesz władzę? Bądź świętym, walcząc o dobro wspólne i wyrzekając się swoich interesów osobistych.» – zakończył swoją homilię bp Bronakowski.

Po słowie biskupa przyszedł czas na świadectwo Emilii i Miłosza Podbielskich, małżonków z pięciomiesięcznym stażem którzy podzielili się wartością przyjętej w okresie narzeczeństwa obrączki czystości.

Następnie po imieniu zostali wezwani ci, którzy zdobyli się na odwagę by swoje życie w czystości, przez wstawiennictwo bł. Karoliny zawierzyć Bogu.

Biskup Tadeusz zadał młodym, zdecydowanym na przyjęcie pierścienia bł. Karoliny Kózkówny, następujące pytania:

– Czy chcesz w duchu Ewangelii naśladować Chrystusa, aby twoje życie w szczególny sposób świadczyło o jego miłości i było znakiem przyszłego Królestwa?

– Czy chcesz, przy pomocy łaski Bożej i wstawiennictwa błogosławionej Karoliny, troszczyć się o czystość duszy i ciała?

– Czy chcesz trwać w czystości przedmałżeńskiej, by podobać się Bogu i zachować tę czystość Jemu samemu, bądź osobie, z którą Cię Bóg w przyszłości złączy węzłem małżeńskim?

Na wszystkie te pytania młodzi zgodnie odpowiedzieli „TAK”, a biskup dokonał nałożenia każdej z osób obrączki czystości.

Następnie, również po imieniu, zostali wezwani ci, którzy po okresie przygotowania zapragnęli stać się członkami KSM-u. Dwudziestu dwóch młodych ludzi, w obecności biskupa, wypowiedziało tekst przysięgi: „Uroczyście przyrzekam pracować nad sobą, aby móc całym życiem wiernie służyć Bogu, Kościołowi i Polsce, czynić dobro ludziom, być dobrym członkiem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.” A na znak wejścia do grona pełnoprawnych członków KSM-u bp Tadeusz Bronakowski i ks. Robert Śliwowski przypięli młodym znaczki KSM-u.

To bardzo ważne wydarzenie bo zobowiązuje nas ono do nieustannej pracy nad sobą, kształtowania swojego serca i charakteru. Dlatego każdy z nas traktuje je bardzo poważnie – mówił jeden z członków KSM-u.

Na zakończenie młodzi podziękowali bp. Tadeuszowi Bronakowskiemu za przewodniczenie uroczystej Eucharystii, a ks. Robertowi Śliwowskiemu za duchową opiekę i wsparcie w dziele budowania wielu inicjatyw zarówno w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży jak i Akcji Katolickiej.

Dopełnieniem uroczystości była adoracja i Wieczór Chwały, poprowadzony przez Wspólnotę Theoforos z Łomży.

JE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *