TwitterFacebook

Nieoficjalnie: Karski, Jurgiel i Frankowski europarlamentarzystami

Prawo i Sprawiedliwość zdobyło najwięcej, 42,4 procent głosów, w wyborach do Parlamentu Europejskiego – wynika z sondażu exit-poll zrealizowanego przez IPSOS dla telewizji TVP, Polsat i TVN. Drugie miejsce w badaniu prowadzonym dziś przed lokalami wyborczymi zajęła Koalicja Europejska – 39,1 procent. Jeśli wyniki sondażu potwierdzą się, do Parlamentu Europejskiego dostaną się także kandydaci Wiosny – 6,6 procent oraz Konfederacji – 6,1 procent. Pięcioprocentowego progu nie przekroczyły komitety Kukiz’15 – 4,1 procent oraz Lewica Razem – 1,3 procent. Prognozowana frekwencja wyniosła 43 procent – wynika z sondażu exit-poll.

Zgodnie z sondażem, Prawo i Sprawiedliwość wygrało w siedmiu okręgach (warmińsko-mazurskie z podlaskim, Mazowsze, Łódzkie, Lubelskie, Podkarpacie, Małopolska ze Świętokrzyskiem oraz Śląsk). W sześciu okręgach wygrała Koalicja Europejska (Pomorze, kujawsko-pomorskie, Warszawa, Wielkopolska, Dolny Śląsk z Opolszczyzną oraz Lubuskie z Zachodniopomorskim).

Z prognozy podziału mandatów wynika, że przy takich wynikach, jakie przyniósł sondaż exit-poll, PiS miałby w Parlamencie Europejskim 24 mandaty, Koalicja Europejska – 22 mandaty, a Wiosna i Konfederacja – po 3 mandaty.

Zgodnie z sondażem, w okręgu obejmującym Pomorze dwa mandaty zdobyła Koalicja Europejska (Magdalena Adamowicz oraz najprawdopodobniej Janusz Lewandowski), a jeden Prawo i Sprawiedliwość (najprawdopodobniej Anna Fotyga).

W okręgu obejmującym województwo kujawsko-pomorskie po jednym mandacie przypadnie KE (Radosław Sikorski)i PiS (Kosma Złotowski).

W okręgu obejmującym woj. warmińsko-mazurskie i podlaskie dwa mandaty przypadną PiS (Karol Karski i Krzysztof Jurgiel), a jeden – Koalicji Europejskiej (Tomasz Frankowski).

W Warszawie i okolicznych powiatach trzy mandaty przypadną KE (Włodzimierz Cimoszewicz, Danuta Huebner i Kamila Gasiuk-Pihowicz), jeden PiS-owi (Jacek Saryusz-Wolski) i jeden Wiośnie (Robert Biedroń).

Z Mazowsza dwa mandaty obejmie PiS (Adam Bielan, Zbigniew Kuźmiuk), a KE jeden (Jarosław Kalinowski).

W Łódzkiem po jednym mandacie otrzyma PiS (Witold Waszczykowski) oraz KE (Marek Belka).

W Wielkopolsce najprawdopodobniej po dwa mandaty przypadną Koalicji Europejskiej (Ewa Kopacz, Leszek Miller) oraz Prawu i Sprawiedliwości (Zdzisław Krasnodębski i najprawdopodobniej Andżelika Możdżanowska), a jeden może przypaść Wiośnie (Sylwia Spurek).

W Lubelskiem dwa mandaty zgarnie PiS (Elżbieta Kruk i Beata Mazurek), a jeden KE (Krzysztof Hetman).

Z Podkarpacia dwóch europosłów będzie mieć PiS (Tomasz Poręba, Bogdan Rzońca), a jednego KE (Elżbieta Łukacijewska).

W Małopolsce i Świętokrzyskiem cztery mandaty zdobyło PiS (Beata Szydło, Patryk Jaki, Ryszard Legutko i Dominik Tarczyński), dwa – KE (Róża Thun, Adam Jarubas), a jeden najprawdopodobniej Konfederacja (Konrad Berkowicz).

Na Śląsku po trzy mandaty otrzymają PiS (Jadwiga Wiśniewska, Izabela Kloc i Grzegorz Tobiszowski) oraz KE (Jerzy Buzek, Jan Olbrycht i najprawdopodobniej Marek Balt), a także najprawdopodobniej jeden Wiosna (Łukasz Kohut).

Na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie po dwa mandaty przypadną KE (Janina Ochojska i Andrzej Buła) oraz PiS (Anna Zalewska i Beata Kempa).

W okręgu obejmującym województwa lubuskie i zachodniopomorskie dwa mandaty przypadną KE (Bartosz Arłukowicz i najprawdopodobniej Bogusław Liberadzki), a jeden – PiSowi (Joachim Brudziński).

Powyższe zestawienie jest oparte na sondażu exit-poll, co oznacza, że ostateczne wyniki i podział mandatów, a także nazwiska kandydatów, którzy je obejmą, mogą się jeszcze zmienić.

iar

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *