TwitterFacebook

Nietypowa sytuacja na kolneńskim rynku pracy

Koniec sezonu urlopowego to czas, kiedy w powiecie kolneńskim w poprzednich latach obserwowany był wzrost bezrobocia. Ma to związek z zamknięciem miejsc pracy uznawanych jako sezonowe. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w tym roku.

Tak niskiego bezrobocia nie odnotowano w statystykach Kolna i powiatu od kilku lat. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kolnie na koniec ostatniego miesiąca wynosiła 2146 osób i była niższa o 22 osoby od liczby zarejestrowanych na koniec sierpnia br. Rok wcześniej w kolneńskim urzędzie zarejestrowanych było 2446 osób. Odnotowano zatem spadek o 300 osób.

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kolnie Wacław Sójko komentując dane o spadającej liczbie bezrobotnych powiedział, że dane napawają optymizmem. – Ta ilość osób jest mniej więcej na poziomie 2007, 2008 roku, kiedy to mieliśmy najniższe bezrobocie w historii powiatu – mówi dyrektor.

Mimo spadku liczby osób bezrobotnych, w powiecie kolneńskim nadal utrzymuje się wysoka stopa bezrobocia. Sytuacja jest trudniejsza niż w pozostałych powiatach województwa podlaskiego, a stopa bezrobocia jest dwucyfrowa. Na koniec sierpnia br. wynosiła 13,7% (w porównaniu do sierpnia 2017 r. zmniejszyła się o 1,6%) i była wyższa od krajowej (5,8%) oraz wojewódzkiej (7,8%). – W dalszym ciągu jesteśmy wśród tych trzech powiatów (Kolno, Grajewo, Sejny) o najwyższej stopie bezrobocia – dodaje Wacław Sójko. Dodajmy, że blisko 65% zarejestrowanych w urzędzie pracy w Kolnie stanowią osoby zamieszkałe na wsi.

Marzena Wiśniewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *