TwitterFacebook

Odpowiedź miasta partnerskiego Łomży w sprawie turnieju ku czci UPA

Władze Nowogrodu Wołyńskiego (Ukraina) informują, że nie one były organizatorem tego wydarzenia, natomiast była tym organizatorem jedna z partii politycznych – mówi Łukasz Czech z Urzędu Miejskiego w Łomży o treści odpowiedzi, jaką otrzymało miasto w sprawie zorganizowania w marcu bieżącego roku w Nowogrodzie Wołyńskim (miasto partnerskie Łomży), turnieju bokserskiego ku czci Stefana Bandery, Romana Szuchewycza i UPA (Ukraińskiej Armii Powstańczej), która podczas rzezi wołyńskiej wymordowała ponad 100 tys. Polaków.

O sprawie poinformowały nas we wrześniu łomżyńskie środowiska narodowe, które wystosowały otwarty list do prezydenta miasta, w którym apelowali o zerwanie współpracy partnerskiej z Nowogrodem Wołyńskim. Gospodarz Łomży, Mariusz Chrzanowski wystosował pismo do Mera miasta na Ukrainie z prośbą o ustosunkowanie się do sytuacji.

W odpowiedzi władze Nowogrodu Wołyńskiego informują, że to nie one były organizatorem tego wydarzenia, lecz jedna z partii politycznych. Samorząd kieruje się prawem, które obowiązuje na Ukrainie. – Zgodnie z ustawą Ukrainy o statusie prawnym i poszanowaniu pamięci bojowników o niepodległość Ukrainy w XX w. uznaje się, że bojownicy za wolność Ukrainy określeni w tym artykule – w tym również UPA – odegrali główną rolę w odbudowie ukraińskiej państwowości – mówi Łukasz Czech, powołując się na odpowiedź od tamtejszych władz samorządowych.

Władze tej miejscowości podkreślają, że mieliśmy trudną, ale wspólną przeszłość, mamy wspólną teraźniejszość i powinniśmy mieć ich zdaniem wspólną europejską przyszłość. – Podkreślają również, że jakiekolwiek historyczne nieporozumienia pomiędzy naszymi krajami w obecnych warunkach politycznych dają możliwość manipulacji i wykorzystywania do własnych celów prawdziwemu wrogowi, który toczy wojnę na Ukrainie i stanowi zagrożenie dla Europy.

Władze Nowogrodu Wołyńskiego uważają, że powinniśmy unikać pogorszeniu atmosfery w naszych wzajemnych stosunkach dla dobra teraźniejszości, przyszłości oraz czynić wszystko, co jest możliwe dla rozwoju naszych stosunków kulturalnych, gospodarczych oraz umacniania związków pomiędzy naszymi społecznościami.

Odpowiedź zostanie przekazana nowej radzie miejskiej, która podejmie decyzje co do dalszej współpracy Łomży z Nowogrodem Wołyńskim.

Bartosz Święciński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *