TwitterFacebook

Ojciec Pio – wzór posłuszeństwa

Rok jubileuszowy Św. ojca Pio poświęcony jest wspomnieniu jednego z najbardziej znanych franciszkanów. Św. ojciec Pio jest wzorem posłuszeństwa mimo licznych zakazów ze strony Inkwizyji.

Odprawianie Mszy Świętej było w pewnym okresie jedynym pozostawionym ojcu Pio elementem kapłaństwa. Zabraniano mu spowiadania. Uważano, że się wzrusza i ze jest niedokształcony. Był też czas, że w którym nie wolno mu było głosić kazań. Pozostało mu więc tylko odprawianie Mszy Świętej – mówi o. Jan Fibek, kapucyn.

Pomimo to, nawet odprawianie Msze Święte Odprawiane przez ojca Pio nie były wolne od wytycznych ze strony Inkwizycji. Ponieważ ojciec Pio znany był z odprawiania długich, nieraz kilkugodzinnych Mszy Świętych dostał także zakaz dotyczący skrócenia jej do 45-35 minut. Także pory odprawianych przez ojca Pio Mszy regulowane były odgórnie

Stolica Apostolska, wtedy to była Inkwizycja, Święte Oficjum starało się go uświęcić. Dotrzymywał zakazy i nakazy. Wśród nich były wytyczne ile Msza Święta powinna trwać. Polecano by było to 35 do 45 minut. Fenomenem jest to, że ojciec Pio mieścił się zarówno w czterogodzinnej jak i w 45 minutowej Mszy Świętej. Miasto dostosowywało autobusy do czasu sprawowanych przez ojca Pio Mszy Świętych. Gdy kazano mu odprawiać Mszę wcześnie rano to autobusy kursowały wcześnie rano, jak Ojciec musiał odprawiać Mszę późno po południu, to autobusy też jeździły po południu – dodaje o. Jan Fibek

Przypomnijmy, że ogłoszenie roku 2018 rokiem św. ojca Pio wiąże się z pięćdziesiątą rocznicą chwalebnej śmierci i setną rocznicą otrzymania przez Ojca widocznych stygmatów, które nosił na swoim ciele od 20 września 1918 roku. Prócz stygmatów na rękach i stopach, Ojciec Pio miał także przebite serce.

Beata Borkowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *