RN
TwitterFacebook

Ostrołęckie lasy suche prawie jak kartka papieru

Okres wczesnej wiosny to czas, kiedy strażacy najczęściej walczą z pożarami traw i lasów. W ciągu roku średnio strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce notują około 60 pożarów lasów na terenie w powiatu. Pomimo że „sezon” na pożary lasów jeszcze dobrze się nie zaczął, jak do tej pory wybuchło już ich 15.

10 procent wilgotności ściółki leśnej w ostrołęckich lasach zaobserwowali wczoraj (25.04) o godzinie 9 leśnicy z Nadleśnictwa Ostrołęka. Jest to wartość przybliżona wilgoci w kartce papieru. W lasach w pobliżu Ostrołęki wciąż utrzymuje się III, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego.

– Obecną sytuację w naszych lasach, ze względu na panujące warunki, możemy nazwać katastrofalną – twierdzi Hubert Pawelec, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Ostrołęka. – Jest bardzo gorąco i sucho. Do tego dochodzi obecna sytuacja z wiatrem, który też przesusza ściółkę i jest wielkim zagrożeniem w przypadku wystąpienia pożaru.

Zastępca nadleśniczego zaleca ograniczyć wycieczki do lasów w tym okresie. – Zalecamy odwiedzać lasy rzadziej, gdyż niebezpieczeństwo jest na prawdę duże. Jeszcze grzybów i jagód nie ma, więc obecnie korzystamy z lasów przede wszystkim rekreacyjnie. Jeżdżąc rowerem, czy spacerując zwracajmy uwagę przede wszystkim na osoby, które mogą dziwnie się zachowywać, ponieważ jesteśmy nauczeni przez poprzednie lata, że głównym czynnikiem pożarów w naszych lasach jest czynnik ludzki – dodaje Hubert Pawelec.

Obecnie Nadleśnictwo Ostrołęka stale patroluje i monitoruje sytuację w lasach. Nadleśnictwo wyposażone jest między innymi w system monitorowania, trzy dostrzegalnie, dojazdy pożarowe czy wóz patrolowo-gaśniczy. Dodatkowo dwóch pracowników straży leśnej stale patroluje tereny zagrożone również w soboty i niedzielę.

– Obecnie ilość pożarów w ostrołęckich lasach jest duża – twierdzi mówi oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce, mł. bryg. Robert Chodkowski. Jeśli ten bardzo suchy okres, bez opadów deszczów będzie się stale utrzymywał możemy niestety spodziewać się większych i bardziej groźnych pożarów lasów. Najbardziej zagrożone są tereny północne naszego powiatu. Szczególnie okolice Kadzidła. Na przestrzeni lat wielokrotnie musieliśmy walczyć tam z pożarami, i w niektórych przypadkach musieliśmy liczyć na pomoc z powietrza. Jeśli taka pogoda będzie się utrzymywać, póki wegetacja jeszcze dobrze się nie rozpoczęła, może to skutkować bardzo dużymi pożarami i zagrożeniem dla zagospodarowań leśnych, zabudowań i przede wszystkim ludzi – ostrzega mł. bryg. Robert Chodkowski.

Nadleśnictwo Ostrołęka jak i Państwowa Straż Pożarna w Ostrołęce apelują o ostrożność i rozwagę podczas pobytu w lesie, gdyż nawet najmniejsza iskra może być w skutkach katastrofalna.

Mateusz Święcicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *