RN
TwitterFacebook

Parafia wyremontuje mogiłę żołnierzy AK

Chcą przywrócić pamięć, dlatego wyremontują pomnik. Mogiła zbiorowa żołnierzy AK, która znajduje się na cmentarzu parafialnym w Łosewie, jest zniszczona. Dbają o nią mieszkańcy stawiając kwiaty i znicze. Jednak pomnik, jedyny zabytkowy wymaga remontu pokazuje proboszcz parafii w Łosewie Gabriel Jastrzębski.

Żołnierze Armii Krajowej polegli w walce z okupantem w 19 czerwca 1944 roku. Na płycie, którą widzimy są ich nazwiska, niektórzy byli nastolatkami. Zginęli pod miejscowością Piasutno. Jednak to tutaj spoczywają ich prochy. Dlatego chcemy zadbać o pamięć, remontując mogiłę – tłumaczy proboszcz.

W Mogile spoczywają:

STRZ. „Lotto”Sarosiek Bogdan lat 16
STRZ. „Świerk” Remiszewski Wacław lat 19
STRZ. „Kanarek” Rybicki Roman lat 20
STRZ. „Kołdys” Jankowski Jan lat 22
STRZ. „Trotyl” Mariak Eugeniusz lat 22
STRZ. „Lis” Potaś Henryk lat 22
STRZ. „Jesion” Knap Józef lat 22
STRZ. „Kania” Waszkiewicz Marian lat 24
KPR. „Kruk” Sekściński Stanisław lat 31

Mogiła przejdzie teraz gruntowny remont. Zostaną wymienione betonowe słupki, płotek, który ją okala zostanie odrestaurowany. Zostanie położona nowa granitowa płyta. W ramach prac zbudowany będzie chodnik z kostki prowadzący od bramy cmentarza do mogiły.

Parafia dostała dofinansowanie na remont, teraz szuka wykonawcy. Szacuje się, że remont będzie kosztował ponad 60 tys. Wykonawca będzie miał czas do końca czerwca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *