TwitterFacebook

PILNE: Ewakuacja 2 tys. osób w Kolnie. W promieniu rażenia niewybuchami m.in. szpital

Pilna informacja dla mieszkańców Kolna i kierowców jadących przez to miasto. Podczas prac ziemnych robotnicy odkryli dwa niewybuchy. Patrol saperski z Orzysza jest już w drodze. Droga krajowa nr 63 w rejonie zdarzenia jest zablokowana. Policja wyznaczyła objazdy ulicami Kolna.

AKTUALIZACJA 16:07

Patrol saperski jest już na miejscu. Akcję zabezpieczają policjanci.

AKTUALIZACJA 16:37

Jak informuje policja, rozważana jest ewakuacja osób przebywających w Szpitalu Powiatowym w Kolnie.

AKTUALIZACJA 16:49

Decyzją sztabu kryzysowego ewakuacji poddana zostanie pobliska galeria handlowa, dwa bloki mieszkalne przy ul. Wojska Polskiego 67 i 67A. Personel medyczny i pacjenci szpitala zostaną przesunięci w najodleglejsze od centrum rażenia niewybuchu skrzydło budynku.

AKTUALIZACJA 17:27

Przebywające w galerii handlowej osoby zostały ewakuowane. Rozpoczyna się ewakuacja mieszkańców pobliskich bloków. Znalezione przez robotników niewybuchy to dwa pociski o długości około 60 cm.

fot. KPP w Kolnie

 

AKTUALIZACJA 17:55

Do obszaru ewakuacyjnego sztab kryzysowy zaliczył też rejon ulicy Brzozowej i Dębowej. Punkty zborne umieszczono w Szkole Podstawowej nr 1 i 2.

AKTUALIZACJA 18:06

Ewakuacją zostały objęte wszystkie osoby w promieniu 1200 metrów od punktu rażenia niewybuchami. Po godzinie 19:00 saperzy mają podjąć akcję podniesienia pocisków.

fot. KPP w Kolnie/ewakuacja mieszkańców bloków przy ul. Wojska Polskiego

AKTUALIZACJA 19:21

Ewakuowane osoby zostały zgromadzone w salach gimnastycznych w Szkole Podstawowej nr 1 i 2. Nad ich bezpieczeństwem czuwają ratownicy. Ewakuowani mają dostęp do wody pitnej.

AKTUALIZACJA 20:20

Akcja ewakuacyjna przedłużyła się. Część mieszkańców na własne życzenie nie chciało opuścić swoich mieszkań. Były też takie osoby, które trzeba było przewieźć do szpitala. Obecnie policjanci zablokowali wjazd do Kolna drogą krajową nr 63, kierują na objazdy.

AKTUALIZACJA 20:50

Saperzy rozpoczęli podnoszenie pocisków. Jak informuje oficer prasowy KPP w Kolnie, ewakuowanych zostało ponad 2000 osób.

AKTUALIZACJA 21:12

Akcja podnoszenia pocisków została zakończona pomyślnie. Ruch drogowy został wznowiony. Ewakuowani mieszkańcy bezpiecznie wracają do swoich domów. Pociski z okresu II wojny światowej zostaną zneutralizowane na poligonie w Orzyszu.

pz/fot. KPP w Kolnie

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *