RN
TwitterFacebook

W Podlaskiem brakuje 280 mln. zł. Zarząd chce wziąć kredyt

Zarząd województwa podlaskiego chce wziąć kredyt. Ma to być docelowo 280 milionów złotych. W najbliższy poniedziałek, dziesiątego września, sprawa kredytu trafi pod obrady sejmiku województwa podlaskiego. Jeśli sejmik wyrazi zgodę na jego zaciągnięcie, 11 września jest planowane podpisanie umowy z bankiem.

Pieniądze z kredytu mają posłużyć do zapewnienia wkładów własnych do projektów dofinansowanych ze źródeł zewnętrznych. Na przykład do programu UE Polska Wschodnia, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014- 2020, programów transgranicznych i programów norweskich.

– Podpisanie tej umowy da możliwość realizacji wielu planowanych inwestycji, między innymi dużych remontów dróg. Zarówno tych planowanych, jak i tych już realizowanych. Z tych pieniędzy skorzystają też szpitale, instytucje kultury i edukacja – mówi marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński.

Z analiz finansowych samorządu województwa podlaskiego wynika, że zaciągnięcie tego kredytu jest konieczne.

– Przy tak dużych inwestycjach, bez tego kredytu sobie nie poradzimy. To jest sprawa oczywista i jasna – tłumaczy skarbnik województwa podlaskiego Henryk Gryko.

Kredyt ma być wzięty na dogodnych warunkach. Przede wszystkim będzie to kredyt złotówkowy. Okres kredytowania to 20 lat, a okres karencji, czyli początkowego spłacania rat kapitałowych to 5 lat.Wartość oprocentowania i marża mają być ustalane co roku przy podpisywaniu umowy.

Umowa z bankiem ma charakter ramowy, intencyjny, co da możliwość corocznego wzięcia kredytu w takiej wysokości, jaka będzie wynikała z rocznego planu budżetowego województwa. Taka możliwość będzie do 2021 roku. Ostateczna całkowita kwota kredytu ma wynieść maksymalnie 280 mln złotych, ale może być też niższa. Uruchomienie tych środków nastapi dopiero po uchwałach zarządu województwa i sejmiku. Po ustaleniu potrzeb w każdym roku finansowym.

Skarbnik województwa podlaskiego, Henryk Gryko zaznaczył, że umowa z bankiem to efekt szczegółowych analiz finansowych władz województwa. Jednocześnie zapewnił, że analitycy bankowi nie zgłosili wątpliwości co do zaciągnięcia kredytu w planowanej wysokości.

Województwo podlaskie jest na czwartym miejscu wśród najmniej zadłużonych regionów w kraju. Szacuje się, że zadłużenie województwa na koniec 2018 roku wyniesie ponad 194 miliony złotych.

Jeśli sejmik wyrazi zgodę i umowa z bankiem zostanie zawarta, pierwsza transza pieniędzy z kredytu nastąpi jeszcze w tym roku. Planowana roczna wysokość transzy to 140 milionów złotych.

Katarzyna Wasilewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *