TwitterFacebook

Podlaska KAS zlikwidowała karuzelę VAT

Pracownicy KAS z Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białymstoku wykryli łańcuch podmiotów tworzących tzw. karuzelę podatkową wyłudzającą podatek VAT. Jedna z podlaskich firm, która brała udział w ujawnionym procederze naraziła Skarb Państwa na stratę ponad 2,5 miliona złotych.

Pracownicy KAS z Białegostoku przeprowadzili kontrolę w podlaskiej spółce, funkcjonującej na rynku od wielu lat, która miała rzekomo rozszerzyć profil swojej działalności o handel olejem pochodzenia roślinnego. Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego ustalono, że faktycznie obrót olejem u kontrolowanego podatnika polegał wyłącznie na przyjęciu faktur wystawionych na jego rzecz i wystawieniu na ich podstawie kolejnych faktur, które były podstawą do wyłudzania zwrotów podatku VAT.

W trakcie postępowania udowodniono również, że działanie kontrolowanego podatnika miało miejsce w związku z realizacją przez niego zadań w ramach podziału ról w zorganizowanej karuzeli podatkowej obejmującej m.in. szereg podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w kilku krajach europejskich. W ramach realizacji przydzielonego zadania nie wymagano od podlaskiej spółki, by miała ona styczność z towarem, którego sprzedaż fakturowała. Wszelkie obciążenia związane z logistyką, magazynowaniem, transportem, czy tez ubezpieczaniem ładunku przydzielono innym podmiotom uczestniczącym w nielegalnym procederze.

Po zapoznaniu się z ustaleniami kontroli spółka, która z tytułu wyłudzania nienależnych zwrotów VAT uczyniła sobie dodatkowe źródło dochodów, skorygowała uprzednio złożone deklaracje podatkowe. Spółka zwróciła do budżetu ponad 2,5 miliona złotych podatku VAT wraz z odsetkami.

KAS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *