TwitterFacebook

Podlaskie. KAS i analitycy STIR ujawnili firmę wyłudzającą VAT za pomocą tzw. „pustych faktur”

Podlaski Urząd Celno-Skarbowy w Białymstoku we współpracy z analitykami STIR w Ministerstwie Finansów doprowadził do wytypowania firmy z województwa podlaskiego działającej w branży obrotu elektroniką, która wyłudzała VAT uczestnicząc w łańcuchu podmiotów wprowadzających do obiegu tzw. „puste faktury”. Szef KAS zablokował około 500 tysięcy złotych na rachunku bankowym spółki biorącej udział w nielegalnym procederze.

Pracownicy oraz funkcjonariusze KAS z Białymstoku wszczęli kontrolę celno-skarbową oraz postępowanie przygotowawcze w jednej z podlaskich spółek zajmujących się obrotem elektroniką. Kontrolujący ustalili, że wykazane przez firmę faktury zakupu nie dokumentowały rzeczywistych transakcji, a służyły wyłącznie do obniżania należnego podatku VAT.

Zebrany dotychczas materiał dowodowy wskazuje również, że spółka wystawiała fikcyjne faktury VAT na rzecz innych podmiotów gospodarczych, umożliwiając im tym samym nieuprawnione odliczenia podatku.

W sprawie przesłuchano m.in. osobę zarządzającą spółką oraz zabezpieczono dokumentację księgową. Szacowane straty Skarbu Państwa wynikające z przestępczej działalności spółki wynoszą blisko 2 miliony złotych.

KAS Białystok

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *