TwitterFacebook

Prestiżowy konkurs wiedzy o Prymasie Wyszyńskim rozstrzygnięty [FOTO]

Maciej Bączyk z Miejskiego Gimnazjum nr 1 w Zambrowie i Ewa Lemańska z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży – to zwycięzcy indywidualni Konkursu Historycznego „Epoka Prymasa Tysiąclecia”. W kategorii zespołowej wygrali uczniowie z Łomży i Zambrowa.

Konkurs Historyczny „Epoka Prymasa Tysiąclecia” to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów w regionie poświęconych sylwetce wielkiego duchownego. Odbywa się nieprzerwanie od 17 lat w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Czyżewie, jest zaledwie o 5 lat młodszy od samej placówki. Ten konkurs stanowi intelektualną wizytówkę szkoły i miasta – przekonuje dyrektor Alicja Bańkowska.

Zasadniczym celem jest upowszechnianie wiedzy o osobie i dziedzictwie kardynała Stefana Wyszyńskiego inspirowanie młodych ludzi historią Polski. Uczestnicy musieli biegle orientować się w biografii Prymasa Tysiąclecia, ale też posiadać rozległą wiedzę z historii kraju z lat 1901-1989. Historię trzeba po prostu lubić – mówi laureatka Ewa Lemańska i dodaje, że działania kardynała Wyszyńskiego na rzecz obrony polskiego Kościoła oraz dialogu społecznego przerastają wyobrażenia wielu z nas. Uczennica czwartej klasy ZSEiO nr 6 w Łomży tryumfalnie kończy już swoją przygodę z konkursem, w przeciwieństwie do Macieja Bączyka z MG nr 1 w Zambrowie, trzykrotnego zwycięzcy. W pierwszej i drugiej klasie udało mi się wygrać, podobnie w tym roku. Przede mną jeszcze trzy lata liceum, więc mam nadzieję, że uda się dalej powalczyć – mówi tegoroczny laureat.

Rozgrywka finałowa miała etap dwustopniowy. Pierwszy przeprowadzony w formie testu wyłonił pięciu finalistów o największej ilości punktów. Ci odpowiadali później ustnie na pytania problemowe z zakresu historii Polski i życia Prymasa. Przewodniczącym Komisji był dr hab Krzysztof Sychowicz – naczelnik Biura Badań Historycznych IPN w Białymstoku.

Zwycięzcy indywidualni w kategorii szkół podstawowych i gimnazjów:

1. Maciej Bączyk z Miejskiego Gimnazjum nr 1 w Zambrowie

2. Albert Dybowski z Miejskiego Gimnazjum nr 1 w Zambrowie

3. Marta Żurawska z Miejskiego Zespołu Szkół w Wysokiem Mazowieckiem

4. Mateusz Walesiak z Katolickiego Gimnazjum im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Łomży

5. Aleksandra Worosilak ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Zambrowie

Klasyfikacja ponadgimnazjalna:

1. Ewa Lemańska: Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży

2. Marta Gnatkowska: I Liceum Ogólnokształcące im. gen. Józefa Bema w Ostrołęce

3. Mateusz Wawrzeńczuk – Zespół Szkół Ogólnokształcących w Zawodowych w Czyżewie

4. Sebastian Sztejna – Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży

5. Magda Sienicka – Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Wysokiem Mazowieckiem

W kategorii zespołowej szkół podstawowych i gimnazjów wygrało Miejskie Gimnazjum nr 1 w Zambrowie, najlepsi w klasyfikacji ponadgimnazjalnej okazali się młodzi z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży.

Wydarzenie objęli patronatem między innymi Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Białymstoku, Rektor Uniwersytetu Kardynała  Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Dyrektor Instytutu Prymasowskiego w Warszawie oraz Starosta Wysokomazowiecki, który osobiście wręczył nagrody zwycięzcom.

pd

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *