TwitterFacebook

Przeżyła Ravensbruck, oddała się sztuce sakralnej. Wystawa Marii Hiszpańskiej-Neumann

Prace Marii Hiszpańskiej-Neumann można oglądać w Muzeum Diecezjalnym w Łomży. Starania o jej zorganizowanie placówka czyniła od dłuższego czasu. Poruszana przez artystkę tematyka dotyka chrześcijańskiego aspektu cierpienia. Tego cierpienia Maria Hiszpańska-Neumann doznała w życiu niemało – mówi ks. Tomasz Grabowski, dyrektor Muzeum.

Wystawa ściśle nawiązuje do okresu liturgicznego przeżywanego obecnie w Kościele, czyli Wielkiego Postu. Tematem przewodnim jest męka i śmierć Chrystusa. Na przekrój prac składają się rysunki wykonane tuszem lub piórkiem, są również mozaiki i grafiki. Dla zmarłej blisko trzy dekady temu autorki były zapytaniem o wiarę, działanie Boga w życiu człowieka, szczególnie w aspekcie przeżywanego cierpienia. Jej życie było naznaczone bólem i poszukiwaniach Boga, utrudnionych niestety z winy duchownych. W momencie, gdy Maria Hiszpańska opuściła obóz koncentracyjny w Ravensbruck, szukała pomocy duszpasterskiej i nie znalazła wsparcia w kapłanach – mówi ks. Tomasz Grabowski. Duchowny dodaje, że autorka dopiero po wielu latach cierpienia w obozie i późniejszej duchowej tułaczki, trafiła na drogę wiary dzięki pewnemu kapłanowi, który jednoznacznie ukazywał jej Chrystusa jako zbawiciela cierpiącego, ale bez reszty oddanego drugiemu człowiekowi. Maria Hiszpańska-Neuman przyjmuje Dobrą Nowinę i zaczyna tworzyć. Sztuce sakralnej poświęca się aż do śmierci w roku 1980 roku. Jej wystawę nie przez przypadek zorganizowaliśmy właśnie w okresie Wielkiego Postu. Pozwala wyciszyć się i zatrzymać – podsumowuje ks. Tomasz Grabowski.

Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających do Wielkanocy. Muzeum Diecezjalne znajduje się przy ul. Giełczyńskiej 20A w Łomży.

pd

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *