TwitterFacebook

Przysięga małżeńska słowo po słowie. Spotkania dla narzeczonych w Małym Płocku

Nabożeństwo pokutne z adoracją Najświętszego Sakramentu, projekcja filmu, praca w grupach i konferencje – to wybrane punkty z programu spotkań, które odbywały się w parafii pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Małym Płocku.
Wzięło w nich udział 15 par narzeczonych, którzy przygotowują się do zawarcia sakramentu małżeństwa.

Warsztaty miały miejsce w sali parafialnej w Małym Płocku. Przez dwa minione weekendy narzeczeni zgłębiali wiedzę na temat sakramentu małżeństwa, modlili się wspólnie i rozmawiali między innymi o czystości. Sporo uwagi poświęcono również przysiędze małżeńskiej. Jej zrozumienie jest kluczowe dla przyszłej wspólnej drogi życiowej małżonków. Jeśli opieramy plany i pragnienia wyłącznie na własnych potrzebach, dobre dni w małżeństwie razem z naszą cierpliwością, wytrwałością i tolerancją dla odmiennych nawyków przyszłego współmałżonka. Potrzeba zaufania,  błogosławieństwa Bożego, by małżonkowie mogli bezpiecznie dotrzymać przysięgi danej sobie w dzisiejszym szalonym świecie, który miesza pojęcia i zachęca do łatwizny – mówi ks. Wojciech Kurek, organizator i opiekun duchowy spotkań.

św. Jan Paweł II nauczał, że „przygotowanie bezpośrednie do sprawowania sakramentu małżeństwa powinno odbywać się w miesiącach i tygodniach poprzedzających ślub, aby w ten sposób nadać nowe znaczenie, nową treść i nową formę tzw. egzaminowi, wymaganemu przez prawo kanoniczne. (…) w zakres treści (…) winno wejść pogłębione poznanie tajemnicy Chrystusa i Kościoła, znaczenia łaski i chrześcijańskiego małżeństwa, jak również przygotowanie do podjęcia czynnego i świadomego udziału w liturgicznym obrzędzie zaślubin”

Warsztaty przedmałżeńskie zostały przygotowane we współpracy z Duszpasterstwem Rodzin Diecezji Łomżyńskiej. Prowadzili je asystenci Studium Życia Rodzinnego Bożena i Grzegorz Truszkowscy wraz z doradcą Elżbietą Piekarską.

pd

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *