TwitterFacebook

Rozłam. Wyprowadzka z domu

Rozłam – to jedno krótkie słowo jest jednocześnie hasłem zbliżającej się Golgoty Młodych. Kilkudniowe rekolekcje plenerowe organizowane przez Braci Mniejszych Kapucynów odbędą się w Serpelicach nad Bugiem. Jedną z poruszanych kwestii będzie opuszczenie rodzinnego domu przez młodego człowieka. Sprawa arcytrudna, ale niezbędna by rozeznać, czego pragniemy – mówi w rozmowie z Pawłem Dąbkowskim brat Adam Mianowski, kapucyn i organizator łomżyńskiego wyjazdu na Golgotę Młodych.

Rozłam. O co chodzi?

Hasło tegorocznego spotkania nawiązuje do słów Ewangelii. W jednym z fragmentów Jezus podkreśla, że nie przyszedł na ziemię z orędziem całkowitego pokoju, ale zapowiada również rozłam. Golgota Młodych organizowana jest z myślą o młodzieży wchodzącej w okres kluczowych życiowych decyzji. Będziemy rozmawiali o powołaniu, trudnościach związanych z wyjściem ze strefy komfortu oraz głębokiej, osobistej relacji z Bogiem. Wspomniane decyzje mogą wiązać się z poruszeniem zasadniczej kwestii – odejścia z rodzinnego domu, wyprowadzki.

To jest ten rozłam?

Owszem. Aby odnaleźć osobiste powołanie, często trzeba zostawić przyzwyczajenia, zmierzyć się z odpowiedzialnością. Każde powołanie jest niepowtarzalne, Bóg rozmawia z każdym indywidualnie.

Rozmawia brat z młodymi ludźmi. Czy rodzinny dom jest dla nich dobrym miejscem rozeznania powołania?

Nie zawsze. Atmosfera rodzinna nie zawsze sprzyja głębokim tematom duchowym, szczególnie gdy ktoś pragnie służyć tylko Bogu. Nie ma wsparcia, pojawia się niezrozumienie. Oczywiście wielkim pragnieniem Kościoła jest zdrowa rodzina. Zdrowa, czyli taka, w której młody człowiek w spokoju serca, przy asekuracji rodziców, wybiera własną drogę życia.

Jak rozpoznać dobry moment na wyjście z domu?

Nie sposób to określić z kalendarzem lub zegarkiem w ręku. Niemniej jednak każdy z nas otrzymuje impulsy, że dom rodzinny jest dla nas trochę za ciasny. Łączy się to z naszymi wewnętrznymi przekonaniami. Twoje serce pała pragnieniem pójścia do seminarium? Rozeznaj w ciszy, poradź się i spróbuj. Myślisz o małżeństwie? Sprawdź, na czym stoisz i czy jesteś gotów do samodzielności.

To wielki zwrot akcji w życiu człowieka, który latami żył przy rodzinie.

Owszem, ale nie musi się to odbywać drastycznie. Może się okazać, że nasze życie pełne mądrych ważnych decyzji rozkwitnie dopiero po wyprowadzce. Nierzadko w domu następuje ocieplenie relacji, gdy pojawia się tęsknota za synem lub córką, który poszedł na swoje. Odwagi!

Golgota Młodych odbędzie się w dniach 22-26 sierpnia 2019 r. Wyjazd autokarowy organizują między innymi Bracia Mniejsi Kapucyni z Łomży. O wolne miejsca należy pytać w tamtejszej parafii lub zgłaszać się bezpośrednio do brata Adama Mianowskiego. Kontakt: 505 454 869. Więcej szczegółów na stronie internetowej Golgoty Młodych.

pd

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *