TwitterFacebook

Spotkali się odpowiedzialni za formację kapłańską

O normach i zasadach dotyczących formacji kapłańskiej rozmawiali 15 maja w  Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski rektorzy seminariów duchownych, ojcowie duchowni, osoby odpowiedzialne za powołania w diecezjach i zakonach oraz odpowiedzialni za formację stałą. Spotkaniu przewodniczył bp Damian Bryl.  

„Jest to spotkanie, podczas którego możemy posłuchać wprowadzeń osób kompetentnych, ale nade wszystko możemy wymieniać się doświadczeniami z naszych diecezji – powiedział bp Damian Bryl, podsumowując kolejne spotkanie osób odpowiedzialnych za formację kapłańską. Obrady mają na celu wypracowanie dokumentu, który będzie polskim odpowiednikiem dokumentu Kongregacji ds. Duchowieństwa „Ratio fundamentalis institutionis sacerdotalis” (Dar powołania do kapłaństwa).

„Rozmawiamy o kluczowych sprawach dotyczących formacji kapłańskiej” – powiedział bp Bryl. Jak podkreślił, rolą formatorów obok towarzyszenia klerykom na drodze ich rozwoju, jest również rozeznawanie ich gotowości do przyjęcia święceń. Jak wskazuje dokument watykański, to rozeznawanie ma się dokonywać na poszczególnych etapach formacji. Jak powiedział bp Bryl, podczas dyskusji zwrócono m.in. uwagę na potrzebę formacji stałej, już poza seminarium.

Kolejne spotkanie osób odpowiedzialnych za formację kapłańską zaplanowano na październik br.

BPKEP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *