RN
TwitterFacebook

Stawiski: mieszkańcy czekają na odnowę parku, urzędnicy na dofinansowanie..

Dawniej olśniewający swoją przyrodą i uporządkowaniem, obecnie jest raczej słabą wizytówką miasta. Mowa o parku znajdującym się w centrum Stawisk w powiecie kolneńskim. Mieszkańcy od dawna czekają na jego rewitalizację.

Urząd Miejski w Stawiskach złożył wniosek o dofinansowanie projektu przebudowy parku w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 za pośrednictwem Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Kraina Mlekiem Płynąca”. Samorząd czeka teraz na ostateczną decyzję o przyznaniu dofinansowania w kwocie 320 tysięcy złotych. Cała inwestycja ma natomiast kosztować około 700 tysięcy złotych.

Burmistrz Stawisk Krzysztof Rafałowski twierdzi, że prace ruszą jeśli tylko uda się pozyskać dofinansowanie. – Chcę, aby prace rozpoczęły się jeszcze w tym roku, czekamy na rozstrzygnięcie konkursu – mówi burmistrz Rafałowski.

Obecnie park znajdujący się w centrum Stawisk przyciąga bardziej ptaki zanieczyszczające ten teren niż mieszkańców chcących odpocząć na ławeczkach.

Po modernizacji zmieni się między innymi układ alejek. Zostanie wymieniona kostka brukowa. Wyremontowany zostanie pomnik Orła Białego usytuowany na głównym placu miasteczka. Wycięte będą chore bądź stare drzewa, mogące się złamać i zagrażać. – Był u nas konserwator, pozwolił nam na to – informuje sekretarz gminy Stawiski Agnieszka Rutkowska. – Generalnie cała ta przestrzeń w centrum Stawisk ulegnie zmianie – uzupełnia sekretarz. Pojawią się nowe nasadzenia. Zaplanowano ustawienie kilku nowych ławek. Nie zabraknie oczywiście stołów do gry w szachy. – My szczycimy się tym, że w naszej miejscowości urodził się Akiba Rubinstein, międzynarodowy szachista – dodaje Krzysztof Rafałowski. Nie będzie natomiast planowanej wcześniej w tym miejscu fontanny. Jej montaż przerósł możliwości finansowe gminy. Co na to mieszkańcy gminy? Jak stwierdziła pani Izabela „trudno, przebolejemy”. Ciężko jednak byłoby pogodzić się z myślą, że rewitalizacja będzie – ponownie – odłożona w czasie.

Marzena Wiśniewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *