TwitterFacebook

św. Agata – wzór wiary i czystości

Historia żyjącej w III w. św. Agaty pełna jest cudownych wydarzeń. Słucha się tego jak legendy, czy bajki – wiara silniejsza niż śmierć, moc Boża która uzdrawia ze śmiertelnych ran i zbrodnia, która zostaje ukarana… a jednak, św. Agata żyła naprawdę i naprawdę poniosła męczeńską śmierć. Była torturowana bo nie chciała wyrzec się wiary i złamać przykazań. Jako wyjątkowo piękna młoda kobieta stanowi dziś ikonę walki o czystość, cnotę i godność. Jest drogowskazem zwłaszcza dla innych kobiet, które borykają się z chorobami ciała i duszy.

Św. Agata urodziła się w 235 roku w Katanii, dlatego zwana jest Agatą Sycylijską. Czasy w których żyła naznaczone były prześladowaniem chrześcijan. Wielu poniosło wówczas, męczeńską śmierć, ale ona, nie bała się prześladowania. Mało tego, gdy poznała i przyjęła Chrystusa zapragnęła zawierzyć mu siebie całkowicie i podjęła decyzję, że pozostanie czysta i nigdy nie wyjdzie za mąż. Jej pragnienie rozwścieczyło namiestnika Sycylii Kwincjana, który pałał do dziewczyny nieczystym uczuciem. Próbował na wszelkie sposoby odwieźć ją od swojego postanowienia. Gdy nie pomogły prośby, ani groźby kazał ją torturować i czekał na jej śmierć, ale Bóg zainterweniował w cudowny sposób, uwolnił dziewczynę z więzienia i sprawił, że jej ciało zostało uzdrowione. Kwincjan zlecił więc kolejne tortury. Aby je przerwać wystarczyło wyrzec się wiary w Chrystusa i zgodzić się żyć jak inni poganie – św. Agata wybrała jednak śmierć.

Dziś po prawie dwóch tysiącach lat od tamtych wydarzeń św. Agata jest jedną z najpopularniejszych świętych, czczonych w zarówno przez Kościół katolicki jak też prawosławną Cerkiew. O jej wstawiennictwo proszą borykające się z chorobami kobiety. Wielu poleca się jej opiece w chwilach zagrożenia katastrofami. Historia św. Agaty stała się częstym tematem ikonograficznym. Przedstawiana jest z kością słoniową – symbolem czystości, domem w płomieniach który trzyma w dłoniach lub z atrybutami męki. W niektórych przedstawieniach towarzyszy jej palma męczeństwa.

Liturgiczne wspomnienie św. Agaty w Kościele katolickim obchodzone jest 5 lutego. W tym dniu błogosławi się chleb, sól i wodę, prosząc by za wstawiennictwem św. Agaty chroniły one nasze domy przed żywiołami wody i ognia.

Beata Borkowska

1 komentarz

  1. Ewa Odpowiedz

    Bóg zapłać za przypomnienie piękna historii św. Agaty. Nie pamiętam, żebym była w tym czasie na Ofierze Mszy Świętej i dopiero z tego artykułu dowiaduję się, że ksiądz święci chleb, sól i wodę. Za rok może mi się uda. Z Panem Bogiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *