RN
TwitterFacebook

Święci natychmiast. Pogrzeb dzieci utraconych

Smutek i zamyślenie towarzyszyły sobotnim uroczystościom pogrzebowym dzieci zmarłych przed narodzinami. Msza święta sprawowana była w łomżyńskim kościele pw. Bożego Ciała, następnie wierni przeszli na pobliski cmentarz, odmawiając Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

Warto, aby te dzieci nie pozostały bezimienne. Aby mieć z nim kontakt. Jeśli wierzymy w świętych obcowanie i wierzymy, że te dzieci są już w niebie, to możemy je prosić również o wsparcie w naszej trudnej codzienności – mówił podczas Mszy świętej pogrzebowej ks. Sebastian Urbański. Duchowny przypomniał, że ludzie od wieków szukali kontaktu z tymi, którzy odeszli. W przeszłości w Polsce istniały różne obrzędy mające pomóc łączności ze zmarłymi, często pogańskie. W wielu źródłach doszukamy się informacji, jakoby zmarli ukazywali się z wiadrami w dłoniach. Miało to symbolizować łzy wylewane po ich odejściu. Zmarli mieli nawet prosić żywych, aby ci przestali płakać, ponieważ wspomniane wiadra są nie do uniesienia i przeszkadzają w pójściu do nieba.

Pierwszy w Polsce pogrzeb „dzieci utraconych” zorganizowały w 2005 r. Fundacja Nazaret i Szpital św. Rodziny. W maju 2012 roku na XXIX Sesji Rady Miasta radni na wniosek prezydenta Mieczysława Czerniawskiego przegłosowali jednogłośnie uchwałę dotyczącą sprawienia przez Miasto pogrzebu dzieciom zmarłym na skutek poronienia. Pogrzeb odbywa się raz w roku.

Szacuje się, że w samej tylko Łomży dochodzi do 300 poronień rocznie.

pd

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *