TwitterFacebook

Sztuka podejmowania mądrych decyzji. Metoda „4 P”

Metoda „4 P” – to wyjątkowy sposób na podejmowanie dobrych decyzji dla tych, którzy szczerze i głęboko poszukują woli Bożej. Pomyśl, Pomódl się, Poradź się, Podejmij decyzję. Metodę przedstawia siostra Anna Maria Pudełko z Instytutu Królowej Apostołów dla Powołań.

Żeby odkryć siebie i życie jako dar musisz się zatrzymać. Pomyśl, po co żyjesz, w jaki sposób chciałbyś to życie przeżyć i co daje tobie największe spełnienie. Refleksja jest bardzo potrzebna, aby stawać się człowiekiem świadomym i coraz bardziej wolnym. Tej refleksji potrzebuje szczególnie młody człowiek. Dlatego właśnie konieczny jest krok drugi: Pomódl się. Przyjdź ze swoim życiem do autora tego życia. Istnienie każdego z nas jest wielką tajemnicą, którą tylko Bóg może nam objawić.

Chcesz ją odkryć? Miej odwagę na ciszę. Dziś młodzi ludzie bardzo rzadko zdejmują słuchawki z uszu. Cały czas dudni w nas muzyka lub treści audiobooków. Miej odwagę na chwilę zdjąć słuchawki, aby wsłuchać się w swoje serce i Boga, który do tego serca kieruje konkretne słowa. Poradź się – odważ się o swoich największych marzeniach i pragnieniach powiedzieć komuś zaufanemu. Niech on pomoże ci zobiektywizować twoje pragnienia. Wtedy będziemy wiedzieli, że nie poszukujemy na próżno.

I na koniec… Podejmij decyzję. Nie możemy szukać i być w rozkroku całe życie. Odwaga decydowania sprawia, że jesteśmy spełnieni. Bierzemy na siebie odpowiedzialność, stajemy się ludźmi bardzo dojrzałymi. Decyzje możemy podejmować z dwóch płaszczyzn: braku lub pełni. Dziewczyna, która nie wierzy w swoją urodę, godność i wartość, chwyci pierwszego lepszego chłopaka do związku. Boi się zostać sama – decyzja z braku. Chłopak, który nie wierzy, że dostanie się na wymarzoną politechnikę zgodnie z własnymi zdolnościami, podejmie jakikolwiek kierunek studiów ze strachu przed porażką – kolejna decyzja z braku.

Pełnia polega na tym, że najpierw odkrywasz własną wartość, później wybierasz zgodnie z tym. Gdy kobieta zda sobie sprawę z własnego piękna, będzie czekała i szukała mężczyzny, z którym to pragnienie może zrealizować. Podajmy jeszcze przykład młodego chłopaka, który odkrywa swoje talenty, inwestuje w nie i podejmuje wszelkie starania, by zdobyć wymarzone kwalifikacje. Uda mu się wreszcie zgodnie z potencjałem. Co jest istotne – gdy podejmujemy decyzję z pełni, ostoimy się w czasie kryzysu i próby. Znaleźliśmy bowiem perłę i zdobyliśmy fundament. Decyzje podjęte z braku bardzo często kończą się dezercją, ponieważ jest w nas pustka. Dlatego właśnie odpowiedź na pytanie o fundament naszych decyzji wydaje się sprawą kluczową. Życie jest darem Boga. Jak chcesz je przeżyć? Pomyśl, pomódl się, poradź się, podejmij decyzje.

pd

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *