TwitterFacebook

Tercjarze na rekolekcjach śladami swojego Serafickiego Ojca

Tercjarze z Franciszkańskiego Zakon Świeckich regionu białostockiego z parafii Kadzidło, Ostrołęka, Ostrów Mazowiecka (Wniebowzięcia NMP), Dylewo, Grajewo (Trójcy Przenajświętszej), Łomża (OO. Kapucyni) oraz Białystok w dniach 1-7 lipca uczestniczyli w pielgrzymko – rekolekcjach śladami swojego Serafickiego Ojca św. Franciszka.

Przewodnikiem duchowym rekolekcji oraz pilotem był ks. Marcin Sobiech OFS, asystent FZŚ naszego regionu. Wyruszywszy w godzinach porannych pielgrzymi ruszyli w stronę Włoch odwiedzając na początku kościół św. Józefa w Wiedniu na Kahlenbergu, skąd król Jan III Sobieski pod duchowym kierownictwem bł. Marka z Aviano, kapucyna, wyruszył na odsiecz Wiednia.

Drugi dzień, pod opieką św. Antoniego i św. Leopolda Mandića OFM Cap, pątnicy spędzili w Padwie nawiedzając sanktuarium jednego z najbardziej popularnych świętych oraz mikronowego kapucyna. Kolejne dni to już czas kroczenia śladami Świętego Ojca i poznawania jego wskazań.

Nawiedzenie Asyżu rozpoczęło się od mszy świętej przy grobie Świętego Patriarchy a później było dotykanie kolejnych miejsc: kościoła św. Piotra, gdzie Franciszek odczytał z Pisma Świętego jak powinna wyglądać jego droga ewangelicznego ubóstwa, katedry św. Rufina, gdzie znajduje się chrzcielnica przy której do Kościoła zostali włączeni Franciszek i Klara, kapliczki na miejscu rodzinnego domu św. Klary, Chiesa Nuova, kościoła, który stoi na miejscu rodzinnego domu św. Franciszka, miejsca narodzin św. Franciszka oraz najmłodszego sanktuarium asyskiego przy kościele Santa Maria Maggiore – obnażenia się św. Franciszka. Po południu pielgrzymi oddali cześć relikwiom św. Klary w jej bazylice oraz nawiedzili kościół San Damiano, pierwszą świątynię odbudowaną rękoma Franciszka, gdzie Seraficki Ojciec usłyszał z krzyża sława Zbawiciela „Franciszku odbuduj mój Kościół”. Drugi dzień na ziemi asyskiej to pielgrzymowanie do jednego z najważniejszych miejsc dla trzech zakonów franciszkańskich, Porcjunkuli, gdzie część swego życia spędził św. Franciszek i gdzie zmarł. Później było nawiedzenie Rivotorto, gdzie patriarcha zakonu żył na początku swej drogi ubóstwa oraz pustelni Carceri, miejsca modlitwy w odosobnienia Franciszka. Piąty dzień pielgrzymi spędzili u św. Rity w Cascii.

Niestety czas pobytu w Umbrii dobiegał końca. W powrotnej drodze pozostało do nawiedzenia sanktuarium w La Verna, położonego 1128 m. n. p. m., miejscu stygmatyzacji św. Franciszka oraz sanktuarium Wielkiej Matki Austrii w Mariazell.

Czas rekolekcji był wyjątkowy ze względu, że franciszkanie świeccy mogli wysłuchać nauk rekolekcyjnych głoszonych przez ks. Marcina a dotyczących życia świętego patriarchy w miejscach z nim związanych oraz zaczerpnąć przykład z jego postępowania do własnego życia. Zapewne ten czas zapadnie na długo w pamięci tych, którzy postanowili w swoim życiu żyć według reguły św. Franciszka.

OFS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *