TwitterFacebook

Twoja pomoc – moja przyszłość. Wesprzyj misje!

„Twoja pomoc – moja przyszłość” to akcja organizowana przez Salezjański Ośrodek Misyjny w Warszawie i Salezjański Wolontariat Misyjny w Krakowie.

Dwa ośrodki salezjańskie połączyły siły, aby w trwającym właśnie Tygodniu Misyjnym pokazać zmieniający się charakter misji. Mówi o tym Magdalena Piórek z Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego: Akurat w tym roku pomagamy młodym salezjanom w Tanzanii. Uczą się filozofii, wspierając również tamtejszą młodzież i dzieci. Chcemy im zapewnić środki możliwe do prowadzenia różnorakich zajęć. Zbieramy na gitary, gry i rzutniki, aby nasi podopieczni mogli oglądać filmy, bajki edukacyjne itd. W Polsce w sposób szczególny chcemy pokazać, że młodzi salezjanie, którzy kiedyś otrzymali pomoc, teraz sami ją przekazują. 

Magdalena Piórek podkreśla również, że młodzież afrykańska ma marzenia o własnej pracy, pasjach. Nie brakuje chętnych do szkolenia się np. w zawodzie krawcowej, aby zdobyć konkretny fach i zapewnić sobie środki na utrzymanie. Wielu młodych mężczyzn w Tanzanii pragnie dołączyć do wspólnoty salezjanów, wstąpić do Seminarium. Aby tak się stało, chłopcy muszą przejść cały proces formacji. Muszą przede wszystkim skończyć szkołę podstawową, a w wielu afrykańskich krajach edukacja jest płatna. My pomagamy więc dzieciom skończyć szkoły znajdujące się przy placówkach misyjnych. To bardzo realne wsparcie, młodzi idą później do szkół zawodowych, na uniwersytety. Są tacy, którzy decydują się na Seminarium – dodaje Magdalena Piórek.

Celem akcji jest również zakup sprzętu sportowego, dzięki któremu możliwe będzie zorganizowanie młodym wolnego czasu, zmniejszającym tym samym prawdopodobieństwo styczności z nałogami. Wśród młodych mieszkańców Czarnego Lądu nagminne są bowiem kradzieże, wielu jest wypędzonych z domu przez rodziców, którzy nakazują im „coś przynieść”. Salezjański Ośrodek Misyjny po raz trzeci wychodzi z propozycją na trwający właśnie Tydzień Misyjny. Pierwszą była akcja „Jaka jest Twoja misja” skierowana do młodzieży, aby propagować ideę misji i wolontariatu.

Trwający właśnie Tydzień Misyjny rozpoczął się w niedzielę Światowym Dniem Misyjnym ustanowionym przez papieża Piusa XI w 1926 roku. Więcej o akcji „Twoja pomoc – moja przyszłość” można przeczytać na stronie internetowej Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego.

pd / fot. Riccardo Niels Mayer – fotolia.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *