RN
TwitterFacebook

Tykocin na topie. Po festiwalu plener i sympozjum

W czwartek w Tykocinie rozpoczęła się szósta edycja festiwalu „Tykocin – Królewskie Śpiewanie”. Festiwal potrwa do niedzieli. A jeszcze tego samego dnia, czyli w niedzielę 29 lipca, w Tykocinie rozpocznie się II Plener oraz Sympozjum Naukowe „Artystyczny Dialog Kultur”. Plener i sympozjum potrwają do 5 sierpnia.

Kultura Podlasia to mozaika wyznań, języków, obyczajów. Tygiel, w którym stapiają się różne odmiany chrześcijaństwa, kultura żydowska i islam. Tykocin jest miastem, w którego architekturze, możemy odczytać wielokulturowy charakter dawnej Rzeczypospolitej. W okresie zażartych dyskusji polityczno-narodowościowych w Europie, nasz plener-sympozjum chcemy poświęcić tematowi współistnienia (koegzystencji) kultur. Zapraszamy więc artystów o różnym pochodzeniu narodowościowym i etnicznym oraz takich, którzy mają za sobą doświadczenia egzystencji w innym środowisku kulturowym.

W trakcie pleneru organizować będziemy spotkania tematyczne, na których artyści będą mogli opowiedzieć o inspiracjach związanych ze swoimi korzeniami lub też spotkaniami z innymi kulturami. Oprócz żywego wątku dialogu z kulturą żydowską i tatarską, chcemy wspomnieć o innych ważnych dla polskiej kultury narodach – o Ormianach, Łemkach, Kaszubach i Ślązakach, ale też o Polakach, którzy polską kulturę szerzą zagranicą. Wystawa końcowa będzie świadectwem sztuki zaangażowanej społecznie. Towarzyszyć jej będzie dyskusja panelowa zamykająca sympozjum.

Miejsce

Tykocin – wrota Podlasia, na granicy Narwiańskiego i Biebrzańskiego Parku Narodowego, z 600-letnią tradycją jest najstarszym i najpiękniejszym zespołem urbanistycznym historycznego Podlasia, określanym jako perła baroku. (Patrz: http://shtetlroutes.eu/pl/tykocin-karta-dziedzictwa-kulturowego/)

Tutaj czas się zatrzymał… Cisza, spokój, malownicze krajobrazy, bogactwo przyrody, gościnność mieszkańców.

Tykocin znajduje się na liście kilkunastu energetycznych miejsc w Polsce z czakramem Ziemi, które w niewytłumaczalny sposób przyciągają, wspomagają leczniczo, rozwijają duchowy potencjał.

Noclegi

Hotel Alumnat, obiekt zabytkowy z własnym ogródkiem nad brzegiem Narwi, miejsce plenerów i wielu imprez kulturalnych, planów filmowych („U Pana Boga w ogródku”, „U Pana Boga za miedzą” w reżyserii Jacka Bromskiego. W Tykocinie, blisko hotelu kręcono również najnowszy film o Tadeuszu Kantorze.

Pokoje 2-,3-,4-osobowe z łazienkami.

Uczestnicy będą mieli do swojej wyłącznej dyspozycji domek myśliwski przeznaczony na pracę twórczą, spotkania edukacyjne i wymianę doświadczeń

Wyżywienie

Śniadania i obiadokolacje w restauracji z kuchnią kresową, dania przygotowywane ze świeżych i regionalnych produktów, w tym jedna obiadokolacja w restauracji żydowskiej.

Czas trwania: 29 lipiec – 05 sierpień 2018 r.

Przyjazd: 29 lipca na obiadokolację

Wyjazd: 05 sierpnia około południa

Program pleneru-sympozjum

         wspólne malowanie i wymiana doświadczeń w ramach sympozjum,

wystąpienia i dyskusje nt. Dialogu Kultur w Sztuce

wystawy poplenerowe w Tykocinie i Warszawie

         wycieczka z przewodnikiem szlakiem natury i wielokulturowości Podlasia, w tym m.in. zwiedzanie Tykocina, Kruszynian – historycznej stolicy polskiej Tatarszczyzny, Pentowo – Europejska Wieś Bociania, rejs gondolą po Narwii

Organizator: Iwona Nowakowska-Skop i Andrzej Skop

iwona.nowakowska@prestigeproperty.pl, tel. 0048 603 457 688

oraz Fundacja Z Miłości do Sztuki MiDoSzu ( jeszcze w organizacji )

Kurator: Sylwia Svorova Pawełkowicz ,s.pawelkowicz@interia.pl, tel. 0048 604 940 206

——————————————————————————————————–

W dniu 4 sierpnia o godz.19.00 odbędzie się wernisaż prac plenerowych oraz dyskusja panelowa podsumowująca plener nt. Dialogu Kultur w Sztuce.

Wstęp wolny

————————————————————————————————————————–

Na jesieni 2018 roku ,planujemy pokazać prace poplenerowe szerszej publiczności w ramach Wystawy Poplenerowej Fundacji Z Miłości Do Sztuki MiDoSzu w jednym z Teatrów w Warszawie oraz publikację textów w mediach społecznościowych

—————————————————————————————————————————

Spotkanie przedplenerowe dla wybranych Artystów -Białowieża 27 do 29 lipiec 2018

Uczestnicy pleneru :

————————–

BEATA BĘDKOWSKA – malarka

www.bedkowska.com

Studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Dyplom w 2000 r. w pracowni Prof. Romana Banaszewskiego 1998 r. – stypendium w Ecole de Beaux Artes w Tuluzie 1999-2000 r. stypendium w Escuela Superior de Diseño Grafico „Elisava” w Barcelonie

Wystawy indywidualne

2015 r. Malarstwo, Miejska Galeria Sztuki „MM”, Chorzów

2014 r. „Rozmowa”- malarstwo, Galeria Ateneum, Katowice

2014 r. Malarstwo, Galeria Sztuki Współczesnej „Pałac Zielińskiego”, Kielce

2014 r. „AtoMY” malarstwo, Galeria Dworzec Zachodni, Klub ODNOWA, Toruń

2013 r. Malarstwo, Galeria Brama, Gryfice

2013 r. Malarstwo, Pałac Sztuki, Kraków

2011 r. „Positive” – malarstwo, Blaue Fabrik, Drezno

2011 r. Malarstwo, Mała Galeria, Nowy Sącz

2010 r. „AtoMY” – malarstwo, Galeria Schody, Warszawa

2010 r. Malarstwo, Galeria Unikat, Chorzów

2009 r. Malarstwo, Miejska Galeria Sztuki „MM”, Chorzów

1998 r. Malarstwo, Miejska Galeria Sztuki, Zawiercie

Wystawy zbiorowe

2014 r. Dom Zdrojowy, Świeradów Zdrój, wystawa poplenerowa

2014 r. Galeria w polu, Słowików, wystawa poplenerowa

2014 r. Dom Zdrojowy, Świeradów Zdrój, wystawa poplenerowa

2014 r. Galeria Brama, Gryfice, wystawa poplenerowa

2014 r. Muzeum Sztygarka, Dąbrowa Górnicza

2013 r. Jesienne konfrontacje, BWA Rzeszów

2013 r. Human Righst, Lecce, Włochy

2013 r. Góra Chełm, wystawa poplenerowa

2012 r. Triennale z Martwą Naturą, BWA Sieradz, BWA Sandomierz, BWA Olkusz

2012 r. Galeria Brama, Gryfice, wystawa poplenerowa

2012 r. „Fabryka porcelany”, Zamek Cieszyn

2012 r. „Pieniądze dla sztuki, sztuka dla pieniędzy”, BWA Olkusz

2012 r. „Cała Polska maluje”, Galeria Dorum Art, Warszawa

2011 r. „100+1 Pięknych obrazów”, Galeria ZPAP, Warszawa

2011 r. Galeria Platon, Wrocław

2007-15 r. Jesienne Wystawy SChAP, Miejska Galeria Sztuki „MM” w Chorzowie

2007 r. Galeria Miejska, Iserlohn (Niemcy) Villa Heros, Remagen (Niemcy)

Udział w plenerach i warsztatach artystycznych 2012 r. Drugie życie porcelany, Fabryka Porcelany, Katowice 2012, 2013, 2014 r. Artystyczne Spotkania Przyjaciół, Rybokarty

2016 r. – Międzynarodowy Plener Malarski, Cieślin

2015 r. Plener Malarski, Świeradów Zdrój

2013 r. Góra Chełm 2014,

ZBIGNIEW CEBULA – malarz (ur. 1961 r.)

Studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1988 – 1993. Dyplom w pracowni prof. Jana Szancenbacha. Profesor ASP w Krakowie, gdzie prowadzi pracownię Malarstwa na Wydziale Grafiki. Uprawia malarstwo sztalugowe, zwykle pracując cyklami.

Zorganizował 22 wystawy indywidualne malarstwa i brał udział w ok. 61 wystawach zbiorowych.

AGATA CZEREMUSZKIN-CHRUT – malarka

www.czeremuszkin.com

Absolwentka wydziału malarstwa wrocławskiej ASP (dyplom w 2008r. u prof. A.Dymitrowicza i prof.Z.Nitki), studiowała także w Edinburgh College of Art oraz w ASP w Warszawie. Aktualnie kontynuuje edukację w ramach Doktoranckich Studiów Środowiskowych na Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi.

Zajmuje się malarstwem sztalugowym i muralem. Jej prace można znaleźć w wielu kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą. W roku 2014 wzięła udział w międzynarodowej rezydencji artystycznej The Old School Art w Bułgarii. W tym samym roku otrzymała honorowe wyróżnienie 8 Biennale Miniatury w Częstochowie. Nominowana do nagród „III Triennale Polskiego Malarstwa Współczesnego” Galeria BWA, Rzeszów (2013). Trzykrotnie wzięła udział w międzynarodowej wystawie sztuki współczesnej Nord Art, Kunstwerk Carlshutte w Niemczech. W latach 2013-14 współtworzyła polsko niemiecki projekt artystyczny „Interferencje-Interferenzen” częściowo finansowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej. Mieszka i pracuje w Warszawie.

BOGUMIŁA DELIMATA LA BOGUSHA – tancerka flamenco, malarka

Urodziła się we Wrocławiu w cygańskiej rodzinie o tradycjach muzycznych. Od kilkunastu lat mieszka i tworzy w Granadzie, w Hiszpanii. Od 2009 r. występuje jako La Bogusha y su grupo/Trio Flamenco de Granda. Bogumiła Delimata posiada również doświadczenia aktorskie – występowała w sztukach teatralnych: Katarzy (reż. Adam Kwaśny), Gilori oraz Konstrukcje słowne kojarzące się z wolnością i swobodą (reż. Paweł Buszewicz). Współtworzyła także opracowanie muzyczne mszy flamenco – inspirowane twórczością Enrique Morente. Ostatni okres to dla Bogumiły Delimaty czas artystycznego powrotu do tańca i pieśni polskich Cyganów, które filtruje przez pryzmat doświadczeń zdobytych we flamenco.

Malarstwo Bogumiły Delimaty to wciąż rozwijająca się opowieść o życiu, przyjaźniach, miłości, narodzinach i odchodzeniu, wreszcie przede wszystkim, o samej artystce, której autoportrety z różnych okresów stanowią większość obrazów. Tym co najważniejsze w malarstwie Bogumiły Delimaty jest prawda i szczerość uczuć jakie malują się na twarzach portretowanych, w ich sylwetkach, gestach. Uczucia i emocje artystka podkreśla mocnym i odważnie używanym kolorem, konturem, tłem, które często stanowi fantazyjny deseń i różna faktura farby.

ŁUKASZ HUCULAK – malarz, kurator (ur. 1977 r.)

www.huculak.pl/

Absolwent Wydziału Malarstwa i Rzeźby wrocławskiej ASP (2002 r.), w której prowadzi pracownię malarstwa i kieruje Międzywydziałowymi Studiami Doktoranckimi. Zaczynał od monochromatycznych martwych natur. Po okresie fascynacji renesansowym prymitywizmem i architektoniką wnętrz aktualnie skupiony na motywie czaszki i wąsko kadrowanego detalu. Interesuje się ułomnością i fragmentarycznością, wykorzystuje estetykę form „niepełnowartościowych”: szkicu, destruktu i non finito.

Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rządu Bawarii, Kiwanis Klub Wratislavia oraz innych organizacji pozarządowych. Laureat Grand Prix Festiwalu Malarstwa Współczesnego w Szczecinie, II nagrody w ogólnopolskim konkursie na najlepsze dyplomy ASP, wyróżnień Festiwalu Malarstwa Bielska Jesień, Biennale Małej Formy Malarskiej w Toruniu i innych.

Bywa kuratorem, publikuje teksty o sztuce (Format, Dwutygodnik, QuArt, Art&Business). Pod jego redakcją ukazało się kilka publikacji zbiorowych (katalogi wystaw i tom Nadmiar i Brak). Członek wrocławskiej Akademii Młodych Uczonych i Artystów.

Zrealizował 50 pokazów indywidualnych, w tym:

Późne objawy śmierci (Galeria ART., Warszawa, 2016)

Inkantacje (Muzeum Powiatowe w Nysie, 2016)

Detale/Przestrzenie (Państwowa Galeria Sztuki, Sopot, 2015)

Aurora (Galerie Kulturservice, Goerlitz, Niemcy, 2014)

Hipotezy i hipostazy (Miejska Galeria Sztuki, Łódź, 2012)

Wybrał, ułożył sekret (Galeria ART., Warszawa, 2003)

Przedmiot i przestrzeń (wystawa dyplomowa, Galeria Miejska, Wrocław 2002)

Martwa natura (Galeria Krytyki Pokaz, Warszawa, 2001)

Brał udział w ponad 150 wystawach zbiorowych:

The End (Otwarta Pracownia, Kraków 2017)

Nature morte (Muzeum Narodowe we Wrocławiu, 2017)

Magia kwadratu (Państwowa Galeria Sztuki, Sopot, 2017)

Śmiertelnie poważna wystawa (Galeria Labirynt, Lublin 2016)

Przesilenie (Faur Zsofi Gallery, Budapest, 2016)

Błąd Systemu (Muzeum Narodowe Cluj-Napoca, Rumunia 2015)

Malarstwo Polskie XXI (Narodowa Galeria Sztuki Zachęta, Warszawa 2006)

Falsche erwartung (Kunsthalle Darmstadt, Koblencja, Niemcy 2005)

Prace w kolekcjach prywatnych i publicznych:

Muzeum Miejskie Wrocławia, Muzeum Współczesne Wrocławia, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Kulturhistorisches Museum zu Goerlitz, Niemcy, Miejska Galeria Sztuki w Łodzi.

MONIKA KRAJEWSKA – artystka zajmująca się wycinanką żydowską

Autorka albumów fotograficznych o cmentarzach żydowskich („Czas kamieni” i „A Tribe of Stones”. Autorka wycinanek i kolaży inspirowanych tradycyjną wycinanką żydowską.

BARTŁOMIEJ SĘCZAWA – rzeźbiarz (ur. 1974 r.)

Nauczyciel rzeźby i ceramiki w Liceum Plastycznym im. B. Morando w Zamościu, absolwent tej szkoły oraz Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom w 2000 r. w pracowni prof. Sławoja Ostrowskiego, aneks w pracowni ceramiki prof. Henryka Luli. Od 2000 r. członek ZPAP okręgu lubelskiego, bierze regularnie udział w wystawach organizowanych przez ZPAP w Lublinie oraz przeglądach plastyki zamojskiej.

MACIEJ SĘCZAWA – malarz

Absolwent Liceum Plastycznego w Zamościu. Dyplom w 1989r. Stypendysta Ministra Kultury za osiągnięcia artystyczne 1988r. Studia w Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Stefana Gierowskiego, aneks z Technik ściennych w pracowni prof. Edwarda Tarkowskiego w 1995r. Uczestnik licznych plenerów malarskich i wystaw zbiorowych.

2015-2018 kurator ogólnopolskiego pleneru malarskiego ,,Zamość Perła Renesansu”.

Wystawy i działania indywidualne:

2017 – wystawa malarstwa Galeria PAN Warszawa.

2017 – sgraffito ,, Ściana miast partnerskich” ratusz Zamość.

2016 – projekt polichromii rekonstruowanej synagogi z Wołpy (wspólnie z S. Piędziejewskim).

2016 – rekonstrukcja monumentalnej mozaiki gotyckiej- Madonna Malborska.

2014- 2018 – prace rekonstrukcyjno-konserwatorskie przy inkrustacjach i polichromiach z VII w.

w Deir al-Surian w Egipcie.

2014 – wystawa malarstwa BWA Zamość.

2013 – wystawa malarstwa Jazz club Kosz Zamość.

2012 – rekonstrukcja polichromii pałac w Sannikach.

2011 – ,,Zmysły sztuki” wystawa malarstwa, Muzeum Pałac w Wilanowie.

2000 – wystawa malarstwa ,,Galeria jednego obrazu” Zamość.

2000 – wystawa malarstwa BWA Zamość.

1999 – wystawa akwareli Christa Prema Seva Ashram, Puna , Indie.

1999 – wystawa malarstwa galeria ,,Kont” Lublin.

1997 – wystawa malarstwa galeria ,, Gi” Zielona Góra.

1997 – ,,Pole” wystawa malarstwa galeria ,,Kont” Lublin.

1996 – nagroda Miesięcznika ,,Format”na ogólnopolskim przeglądzie malarstwa

1995 – realizacja ścienna ,,Pekin” Dom dziecka Warszawa.

1994 – instalacja ,, Piasek” galeria ,,Dziekanka” Warszawa.

1993 – instalacja ,,Popkorn” Muzeum Kaliningradu, Rosja.

ALEK SLON (Aleksander Słoń) – artysta sztuk wizualnych (ur. 1975 r.)

http://alekslon.blogspot.com/

Ukończył malarstwo na Accademia di Belle Arti w Rzymie i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Jest współzałożycielem Kamienicy Artystycznej TA3 na warszawskiej Ochocie, gdzie ma też swoją pracownię. Tworzy głównie obrazy olejne oraz instalacje i sztukę wideo. Jego prace są wyrazem uniwersalnej potrzeby porządkowania doświadczenia, a elementy plastycznego języka budują wewnętrzny pejzaż (inner landscape) – środowisko życia homo pictor, którego definicję stworzył Hans Jonas w swoim słynnym „The Phenomenon of Life”.

SYLWIA SVOROVÁ PAWEŁKOWICZ – malarka, kurator, badacz

Absolwentka Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie, aneks w pracowni malarstwa na Wydziale Grafiki pod kierunkiem prof. Zygmunta Magnera. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w 2008 r. Uprawia malarstwo. Fascynuje się wielowarstwowym wymiarem malarstwa: materią farby, prześwitującym gruntem, duchowością koloru. Opowiada historie o napotkanych ludziach i miejscach. Mieszka i maluje w Pradze oraz Warszawie.

Wybrane wystawy zbiorowe

2018 – Wystawa przedaukcyjna Fundacji SYNAPSIS, MNW, Warszawa

2017 – Wystawa poplenerowa „Magiczne Roztocze”, Teatr Muzyczny, Lublin

2016 – „25 Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego – Szczecin 2016”, nominacja do nagrody

2015 – Wystawa poplenerowa, Dom Zdrojowy, Świeradów Zdrój

2014 – 12. Międzynarodowy Jesienny Salon Sztuki, BWA, Ostrowiec Świętokrzyski.

2014 – „Salon Letni, Na plaży i w wielkim mieście”, Galeria Stalowa, Warszawa

2013 – „Salon Zimowy”, Galeria Stalowa, Warszawa

2012 – „My z Grotowskiego”, Galeria XXI, Warszawa

2012 – „24 Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego – Szczecin 2012”, BWA, Szczecin

2011 – „Syros Art 2011” – wystawa poplenerowa, Posidonia (Grecja), Galeria Linia (Wrocław), Galeria Szalom (Kraków)

2009 – Wystawa poplenerowa, Beuningen (Holandia)

2007 – Wystawa studentów prof. Luisa Badosy, Sant Joan les Fonts (Hiszpania)

2002 – „Obraz roku 2001”, Królikarnia, Warszawa

Wybrane wystawy indywidualne

2017 – „Vino”, Miejski Dom Kultury, Dubnany (Czechy)

2016 – „Na lodzie”, Galeria Szalom, Kraków

2016 – „Numerus dualis”, Galeria na Tehelnej, Zwoleń (Słowacja)

2015 – „Rozpierzchnięci”, Penzion Cosmopolitan, Bańska Szczawnica (Słowacja)

2014 – „I found my niche”, Loukafe, Praga (Czechy)

2013 – „Malarstwo”, Galeria U, Warszawa

IZABELA UCHMAN – artystka i konserwator dzieł sztuki

W 2002 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie. Zrealizowała malarski aneks do dyplomu w pracowni prof. Danuty Makowskiej. W latach 2002-2009 pracowała na stanowisku asystenta w Katedrze Konserwacji Malarstwa Sztalugowego i Rzeźby Polichromowanej warszawskiej ASP.

Od 2010 roku mieszka i pracuje w Kairze uczestnicząc w projektach artystycznych oraz naukowo-badawczych związanych z konserwacją i restauracją sztuki starożytnego Egiptu. Współpracuje z takimi organizacjami jak: Ministerstwo Starożytności Egiptu, GMCC, JAICA, Waseda University oraz Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

Pod wpływem fascynacji językiem arabskim Izabela Uchman podjęła studia w Instytucie Orientalistyki UW, aby następnie połączyć zainteresowania lingwistyczne i artystyczne na polu kaligrafii arabskiej. Skrypt arabski stał się plastycznym środkiem wyrazu w tworzonych przez artystkę obrazach literackich, których główną ideą jest dialog pomiędzy formą estetyczną słowa a jego znaczeniem. Używając tradycyjnych technik kaligraficznych blisko i dalekowschodnich, autorka poszukuje harmonii między znakiem, a pojęciem, którego ten znak jest symbolem eksplorując tematykę tożsamości i koegzystencji.

Prace będące autorską interpretacją wizualną subiektywnie wybranych tekstów literackich były pokazywane w ramach wystaw indywidualnych oraz zbiorowych w Egipcie, Jordanii oraz w Polsce.

AGNIESZKA ŻAK-BIEŁOWA – malarka (ur. 1982 r.)

http://www.agnieszkazak-bielowa.pl/

Studiowała na Academia di Belle Arti di Brera w Mediolanie (2004-2005). Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom w 2007 r. na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego oraz aneks do dyplomu w Pracowni Sztuki w Przestrzeni Publicznej u prof. Mirosława Duchowskiego, który obroniła z wyróżnieniem. Laureatka „Dyplom 2007 im. Prof. Józefa Szajny” ufundowanego przez Wojewodę Mazowieckiego z inicjatywy prof. Józefa Szajny i Galerii Studio w Warszawie. Nagrodzona stypendium ufundowanym przez Inicjatywę Entry. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2010 r. Obecnie realizuje doktorat na macierzystym wydziale.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *