TwitterFacebook

Via Baltica: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zerwała umowę z kolejnym wykonawcą

Firma Impresa Pizzarotti nie zbuduje fragmentu S61 między obwodnicą Suwałk a Budziskiem. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła, że zrywa kontrakt. Jest to drugi odcinek Via Baltica, który stracił wykonawcę. 

Po wielokrotnych wezwaniach firmy Impresa Pizzarotti, do rzetelnej i zgodnej z podpisaną umową realizacji kontraktu na odcinku S61 Suwałki – Budzisko (gr. państwa) w województwie podlaskim, GDDKiA podjęła decyzję o odstąpieniu od umowy z Wykonawcą tej inwestycji. Firma Impresa Pizzarotti mimo wezwań ze strony GDDKiA nie realizowała zapisów kontraktowych” – poinformował białostocki oddział GDDKiA w swoim komunikacie w poniedziałek, 17 czerwca.

Przypomnijmy, że jeszcze 20 maja br. Wojewoda Podlaski wydał zgodę na rozpoczęcie budowy (tzw. ZRID). Jednak, jak informuje dyrekcja, mimo upływu czasu po stronie firmy „brak było właściwej mobilizacji w zakresie przygotowania do prowadzenia robót budowlanych – m.in. nie zostały zgłoszone listy podwykonawców na usługi i roboty.

Nie skończone zostały też projekty wykonawcze, a przedłożona czasowa organizacja ruchu umożliwiająca bezpieczne prowadzenie budowy – nie miała wszystkich wymaganych prawem opinii, m.in. policji.

W tej sytuacji GDDKiA zdecydowała o odstąpieniu od umowy z wykonawcą. W najbliższych miesiącach zostanie ogłoszony przetarg umożliwiający rozpoczęcie budowy” – czytamy w komunikacie.

Jest to już druga umowa wypowiedziana wykonawcy, który odpowiada za budowę fragmentu drogi Via Baltica. Wcześniej, w maju br., zerwana została umowa na budowę odcinka od węzła Podborze (Ostrów Mazowiecka) do Śniadowa z firmą Rubnau Polska.

Problem może być też z innym włoskim wykonawcą. Firma TOTO Costruzioni Generali, która ma umowę na budowę łomżyńskiej część S61, zeszła z placu budowy S5 Poznań-Wronczyn. GDDKiA wzywała do nawrotu, po czym w połowie czerwca zerwała umowę. Co ciekawe, pierwszym wykonawcą obwodnicy Łomży w ciągu Via Baltiki, była właśnie firma Impresa Pizzarotti, która ostatecznie odstąpiła od podpisania umowy.

GDDKiA/pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *