RN
TwitterFacebook

W Noc Muzeów nie zapomnij o Katedrze

Jest skarbem duchowym Kościoła łomżyńskiego i jednym z jego najcenniejszych zabytków. Mowa o łomżyńskiej Katedrze pw. św. Michała Archanioła. W Noc Muzeów jak co rok będzie dostępna dla zwiedzających do późnych godzin nocnych.

Sam kościół został wzniesiony około roku 1526, w odległości kilometra od dawnej świątyni farnej postawionej na wzgórzu św. Wawrzyńca w Starej Łomży. Pracami kierował biskup płocki Andrzej Noskowski. Ten sam duchowny dokonał pierwszej konsekracji, druga odbyła się pięć lat później. Noc Muzeów będzie dobrym momentem, aby uważnie przyjrzeć się katedralnym murom kryjącym wiele tajemnic. Jedna z nich dotyczy sklepienia prezbiterium, które według niektórych hipotez jest starsze od sklepienia reszty kościoła.

Polecam również odwiedzenie krypt pod prezbiterium oraz obejrzenie dalszej części nagrobka Modliszowskich, najbardziej cennego ze wszystkich znajdujących się w naszej Katedrze – mówi proboszcz parafii katedralnej ks. Marian Mieczkowski.

Ci, którzy zobaczą katedrę po kilkunastu latach nieobecności, mogą być zaskoczeni jej wnętrzem. W 2009 roku zmieniona została nastawa ołtarzowa i cały wystrój prezbiterium. Starsi mieszkańcy Łomży i okolic z pewnością pamiętają prezbiterium urządzone na wizytę św. Jana Pawła II, wcześniejsze prace dotyczyły lat 50 i początku 60. Nie było to pierwsze przeobrażenie świątyni. Całkowita zmiana jej stylu miała miejsce między innymi po potopie szwedzkim. Wystrój Katedry zmienił się wówczas z gotyckiego na barokowy według projektu Józefa Szymona Bellottiego. Powrót do gotyku – ale mazowieckiego – nastąpił w latach 50 poprzedniego stulecia.

Noc Muzeów już 18 maja. Łomżyńska Katedra będzie otwarta dla zwiedzających od 19:00 do północy.

pd

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *