TwitterFacebook

Weekend otwarty w łomżyńskim Seminarium

Od najbliższego piątku do niedzieli potrwa w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży weekend otwarty. To inicjatywa skierowana do młodych mężczyzn, którzy chcieliby służyć Bogu na drodze kapłaństwa i doświadczyć życia seminaryjnego. Będą mogli liczyć między innymi na wskazówki ks. Adama Filipowicza, który na co dzień służy wskazówkami klerykom jako ojciec duchowny. O inicjatywie weekendu rozmawia z nim Paweł Dąbkowski:

W najbliższy weekend furta Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży będzie uchylona.

Rzeczywiście, od kilku lat mamy taką tradycję, że zapraszamy młodzież męską do naszej wspólnoty seminaryjnej i właśnie w najbliższy weekend przewidzieliśmy taki czas, kiedy uczniowie szkół średnich, absolwenci i osoby szukające życiowej drogi i rozeznające powołanie mogą przybyć do naszej wspólnoty seminaryjnej, aby włączyć się w rytm życia kleryckiego i poznać Seminarium od środka.

Rytm życia kleryckiego. Czym on jest?

Oznacza to, na formację intelektualną, która wymaga podjęcia studiów, nakłada się też formacja duchowa poprzez cykl modlitw, udział w nabożeństwach i Mszy Świętej. Każdego dnia odbywają się też wykłady. Tematy uzależnione są od roku akademickiego. Mogą to być przedmioty o charakterze bardziej filozoficznym, teologicznym: antropologia, teologia dogmatyczna, moralna albo egzegeza Pisma Świętego. Na weekend seminaryjny nie zmieniamy harmonogramu naszych zajęć. Trzymamy się cyklu rocznego i zapraszamy gości, którzy do nas przyjadą, aby włączyli się we wszystkie punkty obowiązujące kleryków danego dnia.

Nie mówimy tylko o ciekawym sposobie spędzenia weekendu.

Owszem, nie chodzi o zwykłą ciekawość i zagospodarowanie czasu wolnego. Dobrze wiemy, że nie brakuje w młodych sercach głosów powołania. Dajemy więc możliwość, aby zobaczyć, jak wygląda rzeczywistość życia seminaryjnego. Jest szansa, aby porozmawiać z klerykami, ojcem duchownym. Na pewno część nosi w sobie mnóstwo dylematów. Mają szansę stanąć w ciszy przed Bogiem, który jest tu głównym gospodarzem.

Wspomniał ksiądz wcześniej, że jest to już kolejna inicjatywa łomżyńskiego Seminarium. Zapytam więc, czy młodzi są zainteresowani weekendami otwartymi i czy nie zwlekają z pytaniami o własne powołanie.

Młodzi noszą w sercu wiele pytań. Nie każdy jednak ma odwagę, by głośno wypowiedzieć. Weekend otwarty naszego Seminarium jest wyjściem naprzeciw temu pragnieniu. Młody mężczyzna musi czuć się zaproszony i świadomy faktu, że na drodze rozeznania nie jest zostawiony sam sobie. Należy pamiętać, że nie zawsze dom, rodzina i szkoła stwarzają stosowne warunki do tego, by młodemu człowiekowi dać solidne wsparcie, szczególnie w wymiarze spraw życia wewnętrznego. W Seminarium taka możliwość jest zapewniona. I jeszcze jedno. Młody człowiek rozeznaje drogę życia w pierwszej kolejności przed Bogiem. My jesteśmy osobami towarzyszącymi.

Co powinien mieć ze sobą każdy, kto zgłosi się na Wasz weekend?

Nie jest to przecież długi czas, więc nie trzeba pakować pięciu walizek. Warto wziąć podstawowe rzeczy: przybory osobiste, śpiwór, obuwie na zmianę i przede wszystkim Pismo Święte i notes, który z pewnością posłuży, jeśli zrodzą się ważne przemyślenia wymagające zanotowania.

Weekend otwarty w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży rozpocznie się w najbliższy piątek o godzinie 18:00 a zakończy niedzielnym wspólnym obiadem.

PD

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *