TwitterFacebook

Wspominamy patrona Europy

Wspominamy dziś św. Benedykta. W wielu źródłach określany jest jako jedna z najgłośniejszych postaci Kościoła łacińskiego. Stworzona przez niego reguła życia stała się podstawą dla wielu późniejszych rodzin zakonnych na Zachodzie.

Kluczem był umiar określany jako złoty środek. Na duchowości benedyktyńskiej wychowały się rzesze świętych – mówiła w dzisiejszej audycji Gość Dnia Radia Nadzieja oblatka benedyktyńska Maria Rochowicz – Do XVI wieku funkcjonowało w tej regule ponad 100 zakonów, w klasztorach benedyktyńskich nauki duchowe pobierało ponad 5000 tysięcy przyszłych świętych, 24 papieży, 4 tysiące biskupów. Widać więc, z jakim bogactwem mamy do czynienia!

Św. Benedykt urodził się w 480 roku wraz ze swoją bliźniaczą siostrą, św. Scholastyką. Nauki pobierał między innymi w Rzymie, który opuścił z powodu pragnienia życia w głębokiej ascezie. Wielką dewizą św. Benedykta było: „Ora et labora” – módl się i pracuj. Ta postawa stała się bardzo popularna w całej Europie, zyskując wielu zwolenników również wśród osób świeckich.

Benedykt zmarł 21 marca 547 r. w kilka tygodni po śmierci swojej siostry, św. Scholastyki, założycielki żeńskiej gałęzi benedyktynów. Pochowano ich razem we wspólnym grobie na Monte Cassino.

pd / fot.sieć

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *