RN
TwitterFacebook

Wyśpiewane skargi Zbawiciela – Improperia w łomżyńskiej katedrze

Skargi Pana Jezusa skierowane do ludu który go ukrzyżował – tak w skrócie można opisać wyśpiewywane po łacinie Improperia, które tradycyjnie wybrzmią w Wielki Piątek w łomżyńskiej katedrze. Te pieśni skłaniają do refleksji nad męką Jezusa i nad własnym życiem – mówi Katarzyna Szmitko, prowadząca zespół muzyki dawnej Voci Unite.

Improperia to śpiew podczas adoracji krzyża. Są to skargi Zbawiciela. Śpiewamy ”Ludu mój ludu”, „Oto drzewo krzyża”, „Pójdźmy z pokłonem” – a wszystko po łacinie. W tradycji te pieśni wykonywane były podczas adoracji krzyża, współcześnie wykonujemy je w Wielki Piątek podczas adoracji Grobu Pańskiego – wyjaśnia Katarzyna Szmitko.

Ze względu na wymowę Improperiów i czas w którym są wykonywane bywają one momentem głębokiego poruszenia serc. Dla niektórych jest to też impuls do pojednania się z Bogiem w sakramencie spowiedzi.

Chrystus umiera na krzyżu. Śpiewając skargi zwracamy się do zgromadzonych ludzi. Oni sami odpowiadają sobie na pytanie „dlaczego”. Dlaczego Jezus umarł za nasze grzechy? Dla czego go ukrzyżowaliśmy? Dlaczego ciągle go krzyżujemy? Te momenty bywają bardzo wzruszające, nie tylko dla katolików. Znam taki przypadek, że jedna z osób słuchających Improperii, która znalazła się w Kościele z powodów czysto zawodowych poczuła, że musi zrobić sobie rachunek sumienia, a że jest w tym momencie możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty, przystąpiła do tego sakramentu. To świadectwo pokazuje mi, że warto robić to co robimy, choćby dla przemiany serca jednej jedynej osoby – mówi Katarzyna Szmitko.

W tym roku wyjątkowo prócz zespołu muzyki dawnej Voci Unite i kleryków łomżyńskiego Seminarium w wykonaniu Improperiów wezmą udział także dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży i część chóru kościoła pw. Krzyża Świętego w Łomży. Improperia będą śpiewane w Wielki Piątek w łomżyńskiej katedrze od godz. 21.00.

Beata Borkowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *