TwitterFacebook

XVIII Podlaskie Święto Chleba w Ciechanowcu [FOTO]

Wypiek chleba, pokazy żniwne oraz największa w Polsce kolekcja zabytkowych ciągników – to wszystko było można zobaczyć w minioną niedzielę (12.08) w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Każdego roku Podlaskie Święto Chleba przyciąga tłumy gości.

Podlaskie Święto Chleba, to jedno z największych wydarzeń organizowane w ciechanowieckim Muzeum. Przyciąga co roku ponad 20 tysięcy turystów, którzy przez cały dzień mogą kupić wypieki kilkudziesięciu piekarni z regionu, skosztować wyrobów ze stoisk z jadłem regionalnym oraz uczestniczyć w atrakcyjnych pokazach tradycji ludowej. Podlaskie Święto Chleba jest niezwykle atrakcyjnym wydarzeniem dla firm piekarniczych, które prezentują swoje wyroby, zespołów folklorystycznych i kapel ludowych, które występują z repertuarem tradycyjnej muzyki ludowej o tematyce żniwnej i dożynkowej, ponad 120 twórców ludowych oraz handlarzy rękodziełem, ale przede wszystkim dla ponad dwudziestotysięcznej publiczności z całej Polski przyjeżdżającej do Ciechanowca na Podlaskie Święto Chleba przez zorganizowane wycieczki, całymi rodzinami lub indywidualnie.

Celem wydarzenia jest zachowanie i przekaz tradycji żniwnych oraz obrzędów jej towarzyszących, a także wzmocnienie poczucia tożsamości regionalnej i ochrona dziedzictwa kultury ludowej. Udostępnione wybrane ekspozycje muzealne oraz pokazy wzmacniają merytoryczną wartość imprezy. Interaktywny charakter Święta Chleba zachęca do udziału całe rodziny. Widzowie mogą aktywnie uczestniczyć w koszeniu zboża, ustawianiu snopków, młócić zboże cepami, wykonywać równianki. W ramach prezentacji folkloru wystąpią zespoły i kapele ludowe z Podlasia.

muzeumrolnictwa.pl/foto: Emilian Kudyba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *