RN
TwitterFacebook

Zarząd województwa bez absolutorium. Próba reasumpcji głosowania odrzucona

Zarząd województwa podlaskiego nadal bez absolutorium. Radni Sejmiku zgromadzeni wczoraj (25 czerwca) na kontynuacji sesji z poniedziałku 18 czerwca, odrzucili możliwość ponownego głosowania w tej sprawie. Reasumpcja miała być niezgodna z prawem.

Brak absolutorium to spore zaskoczenie, także dla marszałka województwa podlaskiego.

Ja się szczerze mówiąc nie spodziewałem, że w ten sposób głosowanie zostanie przeprowadzone. Uważam, że też radni koalicji, a szczególnie członkowie zarządu, powinni głosować za absolutorium. Byłem pewny, że zostanie wybrany przewodniczący, później zatwierdzimy budżet i będzie głosowanie nad absolutorium, Tak się nie stało. Myślę, że prawda gdzieś tam jest pośrodku. Są różne sprawy, które wymagają uzgodnień, czasami brak porozumienia i efekty są takie, a nie inne. Uważam, że to się nie powinno zdarzyć, no ale zdarzyło się. Wykonanie budżetu i pozytywna opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej świadczy o tym, że absolutorium powinno być przyznane – mówi Jerzy Leszczyński, marszałek województwa podlaskiego.

Odmowa absolutorium może nieść ze sobą skutki prawne dla zarządu województwa, z odwołaniem marszałka włącznie. Marszałek Jerzy Leszczyński nie obawia się jednak takiego obrotu sprawy.

Gdyby pojawił się wniosek o odwołanie marszałka, myślę, że koalicja jest na tyle spójna, że poprze zarząd. Poza tym żeby odwołać marszałka trzeba osiemnaście głosów sejmiku za odwołaniem. W tej chwili w koalicji jest szesnastu, dwóch niezrzeszonych, którzy głosują też z nami wspólnie. Także myślę, że tutaj nie ma zagrożeń żeby zarząd był odwołany – uspokaja sytuację Jerzy Leszczyński.

Przyznanie absolutorium potwierdza prawidłowość działań zarządu. W tym przypadku jednak zarząd nie uzyskał go z powodu niepełnego wydatkowania pieniędzy, a więc nadwyżki w budżecie.

Decyzję o odrzuceniu reasumpcji głosowania w sprawie absolutorium radni podjęli niemal jednomyślnie. Za odrzuceniem były 23 osoby, jedna się wstrzymała.

Wniosek o odrzucenie powtórnego głosowania zgłosił przewodniczący Sejmiku Jacek Piorunek, który po konsultacji z prawnikami uznał wniosek za niezgodny z prawem.

Katarzyna Wasilewska/fot. wrotapodlasia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *