RN
TwitterFacebook

Zdrowie: Osteoporoza, cichy złodziej kości

2 miliony 700 tysięcy Polaków cierpi na osteoporozę – nazywaną jest „cichym złodziejem kości”. Choroba rozwija się latami, nie dając żadnych objawów, prowadząc do ubytku tkanki kostnej.

Na osteoporozę chorują głównie kobiety po 50. roku życia. Często dowiadują się, że są chore, dopiero kiedy dochodzi do złamania mówi reumatolog doktor Maria Rell-Bakalarska.

Na konferencji zorganizowanej przed zbliżającym się (20 X) Światowym Dniem Osteoporozy eksperci podkreślali, że chorobie można zapobiegać poprzez zmianę stylu życia, dietę bogatą w wapń i aktywność fizyczną.

Doktor Maciej Krawczyk – prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów wyjaśniał, że ćwiczenia fizyczne mogą poprawić gęstość kości w każdym wieku, nawet jeżeli dojdzie do złamania, ale najlepiej ćwiczyć pod okiem specjalisty.

Na kondycję układu kostnego ogromny wpływ ma styl życia. Ryzyko rozwoju osteoporozy zwiększa: palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, siedzący tryb życia oraz niedożywienie. U kobiet z niedowagą osteoporoza występuje częściej, niż u otyłych.

W związku ze starzeniem się społeczeństwa liczba chorych na osteoporozę będzie rosła. Według szacunków nawet 8 milionów osób jest zagrożona złamaniami spowodowanymi tą chorobą.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Joanna Stankiewicz/kj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *