TwitterFacebook

Zgłoś scholę do przeglądu pieśni pokutnej

Pieśni pasyjne są nieodłącznym elementem zwłaszcza ostatnich dni Wielkiego Postu, te najbardziej znane to m.in.: Ogród oliwny, Krzyżu święty, Zbawienie przyszło przez krzyż… Czym innym są jednak pieśni pokutne, które skupiają się nie na męce Chrystusa, a na przebłaganiu za nasze grzechy. To głównie nad tymi pieśniami pragną pochylić się organizatorzy XIV Ogólnopolskiego Przeglądu Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w Żorach.

Jest to jedyny przegląd o tematyce pokutnej i pasyjnej. Przeglądów pasyjnych mamy w kraju kilka, ale przeglądów muzyki pokutnej jest bardzo mało… – mówi Krzysztof Ścibik z Biura Organizacyjnego przeglądu. Tematyka pasyjna dotyczy krótkiego okresu, końca Wielkiego Postu gdy wspominamy przygotowanie na śmierć i śmierć Pana Jezusa. Przez dłuższy okres Wielkiego Postu śpiewano niegdyś pieśni pokutne: miserere mei Deus, posypmy się popiołem itd. Pieśni pokutne i pasyjne są też osobno grupowane w śpiewnikach liturgicznych. Teraz częściej śpiewamy pieśni pasyjne niż pokutne, kiedyś było odwrotnie – dodaje dyrektor artystyczny przeglądu, Ewa Adamczyk-Ścibik.

W przeglądzie może wziąć udział każdy chór związany z działalnością Kościelną (nie tylko wyznania katolickiego, ale także innych wyznań chrześcijańskich) w którym liczba śpiewających przekracza 10 osób. Organizatorzy zrezygnowali ze wstępnych przesłuchań, by wszyscy chętni mogli wziąć udział w konkursie. Zgłoszeń chóru dokonać można do 31 stycznia br. za pośrednictwem strony www.pasyjne.zory.pl lub pocztą tradycyjną na adres Parafia św. Ap. Filipa i Jakuba, ul. Garncarska 16, 44-240 Żory, z dopiskiem „PASYJNE”. Przegląd będzie miał miejsce 6 kwietnia br. w kościele św. Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach.

Beata Borkowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *